Ogłoszenia

NIEDZIELA WIELKANOCNA – 20 kwietnia 2025

ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO                            

SŁOWO BISKUPA RADOMSKIEGO NA WIELKANOC 2025

Moi Drodzy!

Tegoroczne święta Zmartwychwstania Pańskiego przeżywamy w blasku darów Roku Jubileuszowego, ale także z doświadczeniem wiecznych tajemnic Boga jakie ukazało odejście do Ojca w niebie biskupa Piotra Turzyńskiego.

Dziękuję za ofiarne przeżywanie wielkopostnego czasu, w którym było tak wiele pięknych znaków odnowienia życia z Bogiem, zawierzenia Mu wszelkich tajemnic rodzinnego i parafialnego życia oraz ufnej modlitwy, która jednoczyła nas przy chorym biskupie Piotrze. Niech oddanie duszpasterzy, zaangażowanie wiernych i tak wielka troska o przyjęcie łask odpustowych oraz świadectwo ofiarnego podążania w „pielgrzymce nadziei” będzie źródłem wielkanocnej radości, pokoju i jedności.

Pan Bóg wprowadził nas w Wielki Tydzień z doświadczeniem odejścia do Domu Ojca biskupa Piotra. Niech Okres Wielkanocny pomoże nam docenić wartość darów od Boga, dzięki którym nasze życie doczesne odnawia się i umacnia, a wieczne dary Boga są ukazywane innym przez świadectwo naszej wiary.

Niech Maryja, Matka Nadziei wspiera naszą wytrwałości w dziełach Boga i pomaga, abyśmy każdy dzień przyjmowali z wdzięcznością i oddaniem.

                                                            Wasz biskup Marek

1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego kończy Święte Triduum Paschalne. W ramach oktawy Wielkanocy jutro przypada drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny. Msze święte o godzinie 8.00,10.00, 12.00 i 16.30.W najbliższy piątek, przypadający również w oktawie Wielkanocy, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Taca na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

2. 14 kwietnia 2025 roku zmarł Jego Ekscelencja Ks. Biskup Piotr Wojciech Turzyński, Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej. Msza Święta Pogrzebowa zostanie odprawiona 22 kwietnia 2025 roku ( wtorek) o godzinie 11.00 w Katedrze Opieki NMP w Radomiu. 

3. W piątek, 25 kwietnia – przypada dzień imienin Pasterza Diecezji Ks. Biskupa Marka Solarczyka. Pamiętajmy o Nim w naszych osobistych modlitwach.

4. Przyszłą niedzielę – drugą niedzielę Wielkanocy – będziemy obchodzili jako Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niedziela ta zainauguruje również Tydzień Miłosierdzia. Niedziela ta kończy również oktawę Wielkanocy. Taca na Caritas.

5. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby liturgia w czasie świętych dni miała piękną i godną oprawę. Dziękuję Siostrze Danucie i wszystkim za pomoc w dekoracji ciemnicy i grobu . Dziękuję za ofiary składane na kwiaty.

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ   –  20 kwietnia 2025 

1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 12.00. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do ciemnicy i grobu Pana Jezusa.

2. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 20.30. 

3. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Droga Krzyżowa o 17.30. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 22.30. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

4. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta.

5. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego.

     Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 8.00 – 9.00 w Klwowie i od 10.00 w pozostałych miejscowościach według  porządku:

Trasa I    – Borowa Wola, Sulgostów, Kadź, Podczasza Wola, Kłudno, Głuszyna.

Trasa II – Ligęzów, Brzeski, Wólka Ligęzowska, Waliska, Borowina, Kolonia Ulów.    Jedziemy własnymi pojazdami./drobne ofiary na paliwo/,prosimy o podanie miejsc święcenia pokarmów.

6. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Przynosimy świece. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji.

      W niedzielę o godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 16.30., w poniedziałek Wielkanocny o godzinie 8.00, 10.00, 12.00 i 16.30.

ADORACJA

– WIELKI PIĄTEK

                                          10  – 11          –    Młodzież strażacka

                                          11  –  12         –    Schola

                                          14 – 15           –    Podczasza Wola

                                          15  – 16.30     –   Klwów

                                                        WIELKA SOBOTA

                                              10.00  – 11.00     –    Klwowska Wola,

                                              11.00  – 12.00    –    Borowa Wola

                                              12.00  – 13.00     –    Kolonia Ulów

                                             13.00 – 14.00     –    Sulgostów

                                             14.00  – 15.00     –    Kadź

                                             15.00  –  16.00    –   Kłudno

                                             16.00  –  17.00     –  Głuszyna

                                             17.00   –  18.00     – Brzeski, Ligęzów,  Wólka Ligęzowska, Borowina.

                             Adoracja po nabożeństwie wielkosobotnim do 22.30. Zapraszamy .

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 6 kwietnia 2025

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś do końca obrzędów Wielkiego Piątku w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. W przeżywaniu tego czasu pomogą nam rekolekcje wielkopostne, które dziś rozpoczęliśmy. Porządek poniżej ogłoszeń.

2. Nabożeństwo Drogi krzyżowej w piątek o godz. 17.00, idziemy na Klwowską Wolę, zakończymy w kościele.

3. W czwartek, 10 kwietnia, przypada kolejna – 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Będziemy się modlić za wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskim, aby miłosierny Bóg obdarzył ich życiem wiecznym.

4. Przyszła niedziela, 13 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Podczas każdej Mszy Świętej pobłogosławimy przyniesione palmy i gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Procesja z palmami o godzinie 12.00. Msze święte w Palmową Niedzielę do Niedzieli Miłosierdzia o godzinie : 8.00, 10.00 12.00 i 16.30. 

5. Ofiary na kwiaty, do ciemnicy i grobu Pana Jezusa, składamy u Sióstr lub kancelarii parafialnej. 

6. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności + Marianna Rek z Borowiny, żyła 92 lata. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie…

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 30 marca 2025

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. Niech nam pomogą w tym rekolekcje wielkopostne, które rozpoczniemy w przyszłą niedzielę. Rekolekcje poprowadzi ks. Krzysztof Andaś, Kapelan szpitala w Radomiu, prosimy o modlitwę.

3. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 16.00 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych wielkopostnych nabożeństwach.

4. W nadchodzącym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca.

W Pierwszy Czwartek (3 kwietnia) będziemy dziękowali Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy się też modlili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.

 W Pierwszy Piątek – Spowiedź od 16.00, Droga krzyżowa – 16.30 i Msza Święta wynagradzającą Najświętszemu Sercu Jezusowemu w kościele o godz. 17.00

W Pierwszą Sobotę (5 kwietnia) oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi Panny.

– Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca w naszym kościele od godz. 16.30. 

5. W środę, 2 kwietnia, przypada 20. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. Papież Polak przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć o wierze. Starajmy się go w tym naśladować.

6. W ramach obchodów Roku Jubileuszowego 2025 w dniach 5 do 6 kwietnia swój Jubileusz celebrują szczególnie chorzy i pracownicy ochrony zdrowia.

7. Spowiedź chorych i starszych, w 4 kwietnia 2025r od godziny 9.00,  zapisy w kancelarii. 

8. Ofiary na kwiaty do ciemnicy i grobu Pana Jezusa składamy dziś, w kancelarii parafialnej. Siostry pojechały na pielgrzymkę diecezjalną do Rawensbruck.

             *****  PIELGRZYMI  NADZIEI *****  

                         ROK ŚWIĘTY

             REKOLEKCJE  WIELKOPOSTNE W PARAFII

                     ŚW. MACIEJA  APOSTOŁA W KLWOWIE.

NIEDZIELA 6.04.2025

8.00 – Msza Święta z nauką ogólną.

11.00 – Msza Święta z nauką ogólną

14.30 – Msza Święta w kaplicy w Borowinie z nauką ogólną.

16.00 – Gorzkie żale z nauką pasyjną

16.30 – Msza Święta 

PONIEDZIAŁEK 7.04.   DZIEŃ SPOWIEDZI

8.30    –   Msza Święta z nauką dla dorosłych – spowiedź

10.00  –   Rozpoczęcie rekolekcji dla dzieci i młodzieży

              –  przygotowanie do Mszy św. i spowiedzi

             –  Msza Święta z nauką dla dzieci młodzieży  – spowiedź

12.00  –  Msza Święta z nauką dla dorosłych -spowiedź

15.30  –  Msza Święta z nauką dla dorosłych -spowiedź

WTOREK 8.04

9.30  –   Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci

  • Przygotowanie liturgii. Msza Święta.
  • Nauka rekolekcyjna dla kl. 4-8

17.00 – Msza Święta z nauką – zakończenie rekolekcji dla             dorosłych

ŚRODA 9.04

9.30 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży

          – Nabożeństwo Drogi krzyżowej lub inne.

          – Msza Święta z nauką  rekolekcyjną

  • Zakończenie rekolekcji

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 23 marca 2025

1. Dobiegamy już połowy tegorocznego czasu pokuty i nawrócenia – dzisiaj trzecia niedziela Wielkiego Postu! Baczniej przyjrzyjmy się więc w tym świętym czasie, jakie owoce wiary wydajemy w codzienności. Czy w ogóle nasza wiara przynosi jakiekolwiek owoce? Jeśli nie, to jest to dobry czas, aby się zmienić.

2. Mogą nam w tym pomóc wielkopostne pasyjne nabożeństwa, do udziału w których bardzo serdecznie zachęcam:

Droga krzyżowa – w piątek o godz. 16.30

– Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 16.00

3. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższy wtorek, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz.. 9.00 i 17.00.

4. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele będzie miało miejsce we wtorek podczas Mszy Świętej o godz. 17.00. Osoby pragnące podjąć te zobowiązania przynoszą ze sobą świece.

5. Tradycyjnie, w Wielkim Poście, ofiary na kwiaty do ciemnicy i grobu Pana Jezusa składamy u Sióstr lub w kancelarii parafialnej – dziękujemy i prosimy.

6. Dziś, 23 marca w godzinach od 9 – 13.30 w OSP w Klwowie można oddać krew / wraz z dowodem osobistym/.

7. Spowiedź wielkopostna chorych i starszych będzie 4 kwietnia 2025r od godziny 9.00.Zapisy w kancelarii parafialnej i telefonicznie. 

8. W srodę,26 marca 2025 roku, na godzinę 18.30 chcemy pojechać do Radomia na film pod tytułem : Ja Jestem Niepokalane Poczęcie. Zapisy w kancelarii. 

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 9 marca 2025

1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.

2. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych:

– w piątki w naszym kościele o godz. 16.30 odprawiamy Drogę krzyżową,

– a w niedziele o godz.16.00 Gorzkie żale.

Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.

3. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

4. W czwartek, 13 marca, przypada 12. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie i w wierności Ewangelii prowadził Kościół przez burzliwe współczesne czasy.

5. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą Wielkiego Postu. To tak zwana Niedziela Ad Gentes. Jest to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będziemy się modlili w intencji misji i misjonarzy, a po Mszach Świętych ofiarami złożonymi do puszek będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.

6. W przyszłą niedziele będziemy gościć s. Ewę Stolarek, która podzieli się swoją twórczością pisanego słowa. W kruchcie kościoła, będziemy mogli nabyć jej książki z jej autorskim autografem.

7. Tradycyjnie w Wielkim Poście ofiary na kwiaty do ciemnicy i grobu Pana Jezusa składamy u sióstr lub w kancelarii parafialnej – dziękujemy i prosimy.

8. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności + Henryk Nowak z Klwowa, żył 88 lat. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

9. Bóg zapłać za ofiary składane na nową salę parafialną.

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU  –  2 marca 2025

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

2. 4 marca – wtorek, uroczystość Św. Kazimierza-Patrona Diecezji. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszego Kościoła lokalnego, Jego Pasterzy i wiernych.

3. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 5 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 8.00, 10.00 i 16.30. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty.

4. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek. 

5. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty 

6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 16.30, oraz w Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 16.00.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca:

– w czwartek modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne .

– w piątek od godz. 16.00 spowiedź święta i adoracja Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa o godz. 16.30 i Msza Święta wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa o godz. 17.15.

8. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności : + Marian Rożej z Brzezek, żył 92 lata, + Aneta Hajęcka z Sulgostowa, żyła 41lat. Zmarłych parafian polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

Słowo Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Bp. Tadeusza Bronakowskiego na Niedzielę 58. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu – 2 marca 2025 roku

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Już po raz 58. w naszej Ojczyźnie rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Odbywa się on pod hasłem: „Odpowiedzialni za trzeźwość”. Niezwykle ważną sprawą jest uświadomienie sobie obowiązku stałej troski o trzeźwość.

Wielu spośród nas, zwłaszcza dorosłych, uważa, że sprawy związane z trzeźwością ich nie dotyczą. Akceptują oni własne obyczaje alkoholowe, a jeśli chodzi o innych, to uważają, że nie mają wpływu na to, jak postępują i nie mają prawa wtrącać się w czyjeś sprawy. Jest to błędne podejście, które skutkuje lekceważeniem problemów alkoholowych w skali indywidualnej i społecznej. Musimy zrozumieć, że za pielęgnowanie tej ważnej wartości, jaką jest trzeźwość, każdy z nas jest odpowiedzialny osobiście. Każdy z nas odpowiada również za to, czy w naszych rodzinach i w całym narodzie trzeźwość jest ceniona, pożądana i realizowana. Tej odpowiedzialności nie można przerzucać wyłącznie na innych. Każdy powinien powiedzieć: Jestem odpowiedzialny, jestem odpowiedzialna za trzeźwość! Św. Jan Paweł II mówił: „Polska jest dobrem wspólnym całego Narodu i na to dobro muszą być otwarci wszyscy jej synowie i córki, bo takie dobro domaga się stałego i rzetelnego wysiłku całego społeczeństwa”.

O czym musimy pamiętać? Alkohol jest substancją psychoaktywną, mogącą powodować uzależnienie. Naukowcy podkreślają, że spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu może być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego w żadnym razie alkoholu nie można traktować jako zwykłego produktu spożywczego, ale zawsze trzeba pamiętać o niebezpieczeństwie, jakie niesie jego używanie.

Istotne jest także, aby dobrze rozumieć, czym jest trzeźwość w odniesieniu do alkoholu. Przybiera ona w tym wymiarze trzy podstawowe formy. Po pierwsze, dla części społeczeństwa praktykowanie trzeźwości oznacza stały umiar w używaniu napojów alkoholowych. Umiar jest to sięganie po alkohol bardzo rzadko i w małych (wręcz symbolicznych) ilościach, tak aby w żaden sposób nie zmieniła się świadomość, emocje, decyzyjność. Kolejną formą 2 zachowywania trzeźwości jest obowiązkowa, całkowita rezygnacja z używania alkoholu, np. ze względu na wiek, stan zdrowia, obowiązki. Trzecią formą jest dobrowolna abstynencja. Podejmowana jest ona z różnych motywów, najczęściej jako post, jako wynagrodzenie za grzechy, a także jako świadectwo dla innych, że można cieszyć się życiem, bawić się, wypoczywać, świętować bez alkoholu. Trzeźwość to warunek życia w wolności, miłości i dobrobycie.

Tak liczne problemy alkoholowe, z jakimi boryka się nasze społeczeństwo, świadczą o tym, że brakuje nam umiaru, czyli nie potrafimy wprowadzić w życie koniecznych ograniczeń w korzystaniu z alkoholu i odrzucamy abstynencki styl życia. Musimy odpowiedzieć także na pytanie, czy rzeczywiście troska o trzeźwość jest sprawą priorytetową w naszej Ojczyźnie?

Dane pokazują, że mamy jako naród ogromny problem z zachowaniem trzeźwości. Negatywne skutki problemów alkoholowych dotykają dużej części naszego społeczeństwa. W 2023 roku zajęliśmy drugie miejsce pod względem zgonów spowodowanych przez alkohol w Europie. Na alkohol Polacy wydają ogromne sumy. W 2023 roku było to prawie 40 mld zł. Statystyczny wiek inicjacji alkoholowej wynosi w Polsce około 12 lat. Ta sytuacja ma ogromny wpływ na różne dziedziny naszego życia, także duchowego. Słabnie wiara, lekceważone są wymagania moralne, jakie stawia Ewangelia, następuje rozpad więzi międzyludzkich. Tak wiele osób doświadcza tragicznych skutków zniewolenia wewnętrznego. Dlatego tak ważna jest mobilizacja, zwłaszcza wierzących, do walki z nietrzeźwością. Na czym ona ma polegać?

Przed 55. laty ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła w słowie na Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu zwrócił uwagę, że błagając Boga o trzeźwość życia i trzeźwość myślenia Polaków, prosimy o poczucie odpowiedzialności. Odpowiedzialność zabezpiecza nas przed lekkomyślnym sięganiem po alkohol i nadużywaniem go. Problemy alkoholowe, według przyszłego Papieża, są często „opłakanym owocem lekkomyślności”. Dlatego wszyscy jesteśmy zobowiązani do szukania dróg nawrócenia. „Potrzeba tutaj – pisał kard. Wojtyła, prawdziwej mobilizacji opinii społecznej we wszystkich kręgach, od rodziny zaczynając – poprzez parafię – a na całym Narodzie kończąc. Potrzeba rewizji wielu zwyczajów czy też przyzwyczajeń. Dlatego „dni modlitw o trzeźwość rozumiemy zarazem jako prawdziwą mobilizację do wspólnego wysiłku”. Jeśli nie potraktujemy poważnie wezwania do apostolskiego działania na rzecz trzeźwości to nietrzeźwość zniszczy wielu wiernych, osłabi Kościół i cały Naród. 3 Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przeżywając Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu? Otoczmy modlitwą osoby, które zmagają się z nałogiem. Módlmy się także za ich cierpiących bliskich. Podejmijmy post w intencji rodzin dotkniętych problemem alkoholowym, aby wróciła do nich trzeźwość, aby odzyskały radość, pokój i miłość. Szczególną formą postu jest dobrowolna abstynencja od alkoholu, podjęta z miłości do Boga i do bliźnich.

Jako chrześcijanie wierzymy w wielką moc ufnej, wytrwałej modlitwy połączonej z postem. Zapewnił nas o tym sam Jezus. Tej prawdy doświadcza wiele osób walczących o odzyskanie trzeźwości. W swoich świadectwach bardzo często doceniają właśnie modlitwę i abstynencję – dar, jaki w ich intencji bliscy składają Bogu. Niech to będzie i nasz dar niosący pomoc duchową tym wszystkim, którzy zmagają się z nałogiem.

Siostry i Bracia!

Zapraszam Was do gorliwej modlitwy o odpowiedzialność wszystkich Polaków za trzeźwość. Zachęcam do podjęcia decyzji o dobrowolnej abstynencji od alkoholu na czas zbliżającego się Wielkiego Postu. Proszę o świadectwo życia abstynenckiego osoby duchowne i wiernych świeckich. Stwórzmy razem wielką wspólnotę gorliwych apostołów trzeźwości, „apostołów nadziei”, którzy odważnie będą głosić całemu narodowi, że „ku wolności wyswobodził nas Chrystus”.

Niech Maryja, Królowa Polski, której w Ślubach Jasnogórskich przyrzekliśmy walkę z nietrzeźwością, wspiera nasze wysiłki, aby Polska była prawdziwie wolna i zawsze wierna Chrystusowi i Jego Kościołowi. Amen.

Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 23 lutego 2025

 PROŚBA O MODLITWĘ W INTENCJI PAPIEŻA FRANCISZKA

Od 14 lutego Papież Franciszek przebywa w szpitalu. Z codziennych komunikatów Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej dowiadujemy się o samopoczuciu oraz o stanie zdrowia Ojca Świętego, które aktualnie nieznacznie się poprawia. Proszę wszystkich Diecezjan, Kapłanów, Osoby Życia Konsekrowanego o modlitwę indywidualną oraz wspólnotową, szczególnie podczas Mszy Świętych niedzielnych, o łaskę szybkiego powrotu do zdrowia dla Papieża Franciszka. 

Biskup Marek

DZIESIĄTA ROCZNICA SAKRY BISKUPIEJ BISKUPA PIOTRA TURZYŃSKIEGO

W piątek, 28 lutego Biskup Piotr Turzyński, będzie obchodził 10. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Proszę wszystkich Kapłanów, Osoby Życia Konsekrowanego i Was Siostry i Bracia, aby tego dnia otoczyć swoją modlitwą Biskupa Piotra, szczególnie prosząc o łaskę zdrowia.

Biskup Marek

——————————————————————————————-

1. W nadchodzącym tygodniu, 1 marca, przypada pierwsza sobota miesiąca. W naszym kościele nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny będzie o godz. 17.00 – serdecznie zachęcam aby licznie wziąć udział w tym nabożeństwie i powierzyć matczynej opiece Maryi nasze codzienne troski.

2. Jednocześnie w tę przyszłą sobotę będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który od 2011 roku jest świętem państwowym. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.

3. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności + Daniel Grzegorz Hajęcki  z Sulgostowa, żył 42 lata.  Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 9 lutego 2025

1. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorego. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych. W naszym kościele Msza Święta dla chorych będziemy sprawowali o godz. 9.00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni.   Spowiedź przed Mszą o godzinie 8.30.

2. Dziś, po wieczorowej Mszy świętej zapraszamy na spotkanie Akcji Katolickiej.

3. Bóg zapłać za ofiary składane na nową salę parafialną.

4. W przyszłą niedzielę, po Mszach świętych, będziemy mogli złożyć ofiary do puszek na telewizję Trwam i radio Maryja. 

W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek, 10 lutego – Święta Scholastyka (†542), dziewica, siostra św. Benedykta, wielkiego założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu;

– w piątek, 14 lutego – Święty Cyryl (826-869), mnich, i Święty Metody (między 815 a 820-885) biskup, rodzeni bracia, apostołowie Słowian działający w IX wieku; w 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy;

– w piątek, 14 lutego – Święty Walenty (III wiek), biskup i męczennik, orędownik podczas ciężkich chorób, czczony również jako patron zakochanych.

OFIAROWANIE PAŃSKIE – 2 lutego 2025

1. W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od X wieku upowszechnił się zwyczaj błogosławienia w tym dniu świec. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca drogi naszego życia.

2. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich.

3. W Kościele powszechnym w dniach 8 do 9 lutego trwał będzie Jubileusz Wojska, Policji i Służby Bezpieczeństwa w ramach Roku Jubileuszowego 2025.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek, dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej.

5. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Z sakramentu pokuty w pierwszy piątek miesiąca w naszym kościele będzie można skorzystać od godziny 15.45. Wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału w pierwszopiątkowym nabożeństwie oraz we Mszy Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa o godz. 16.30.

6.  W tym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności + Stanisław Fijołek z Kolonii Ulów, żył 85 lat. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie… 

7. Podziękowanie. W imieniu naszym i Zuzi, chcemy bardzo podziękować księdzu proboszczowi, oraz parafianom z Parafii św. Macieja w Klwowie za pomoc okazaną podczas zbiorki na leczenie naszej córki Zuzi. Podczas zbiórki zebrano 6011,52 zł. Jesteśmy wzruszeni i bardzo wdzięczni za Wasze zaangażowanie oraz dobre serca. Serdeczne Bóg zapłać.                                                                                                                     

                                                                                                                       Rodzice Zuzi Leśniewskiej

TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 26 stycznia 2025

1. Dzisiejsza, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi modlitwami i ofiarami.

2. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. To szczególny dzień, kiedy czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej Niepokalanemu Sercu całą naszą codzienność. Serdecznie zapraszam do licznego udziału w Eucharystii oraz pierwszosobotnim nabożeństwie o godz. 16.30. 

3. W przyszłą niedzielę, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. Na Mszy o godzinie 16.30 będzie poświęcenie książeczek dzieciom klas III.

4. Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby poświęcone Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej. Wesprzemy też materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne. Pracujące w naszej parafii Siostry Służki NMP/ s. Irena Druszcz, s. Danuta Gamoń i s. Irena Różycka/ odnowią przyrzeczenia zakonne, na Mszy o godzinie 11.00

5. 1 lutego, o godzinie 10.00 w Nieznamierowicach rozpoczną się katechezy przedmałżenskie dla narzeczonych. Zapraszamy.

6. W lutym, w Szydłowcu, będzie odprawiana Msza św. gregoriańska za + Ks. Marka Kucharskiego.

7. Dziś, 26 stycznia 2025 r. po każdej Mszy Świętej odbędzie się zbiórka pieniędzy przed kościołem do puszek dla Zuzi Leśniewskiej, która pochodzi z Parafii św. Józefa Oblubieńca w Radomiu. Dziewczynka urodziła się z wrodzonym niedorozwojem kości udowej. 

    18 lutego Zuzię czeka operacja wydłużania nóżki i rekonstrukcja stawu skokowego, jeżeli tylko rodzicom Zuzi uda się zebrać potrzebne środki.

 W imieniu rodziców serdecznie prosimy o wsparcie tej rodziny oraz modlitwę.   Serdeczne Bóg Zapłać. 

8. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności+ Helena Rek z Brzezek, żyła 88 lat. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie…

DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 19 stycznia 2025

1. W Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Chociaż Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zakończy się w sobotę, 25 stycznia, nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej całkowitego przywrócenia. Takiej jedności pragnie sam Pan Jezus, a jej brak jest zgorszeniem dla współczesnego świata i wielu źle nastawia do Chrystusowego Kościoła. Dlatego w tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, Komunie św. oraz cierpienia.

2. We wtorek, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w środę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do domu Ojca. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i serdeczna pamięć.

3. Dziś, dzień imienin Ks. Biskupa Henryka Tomasika. Otoczmy, osobistą modlitwą Dostojnego Solenizanta.

4. Zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Dziękujemy za ofiary złożone przy tej okazji, za obiady, za wszelką życzliwość i dobro. Niech Bóg Wszechmogący błogosławi i strzeże w całym roku.

5. W najbliższą niedzielę po każdej Mszy Świętej (26.01) odbędzie się zbiórka pieniędzy przed kościołem do puszek dla Zuzi Leśniewskiej, która pochodzi z Parafii św. Józefa Oblubieńca w Radomiu. Dziewczynka urodziła się z wrodzonym niedorozwojem kości udowej. 

    18 lutego Zuzię czeka operacja wydłużania nóżki i rekonstrukcja stawu skokowego, jeżeli tylko rodzicom Zuzi uda się zebrać potrzebne środki.

 W imieniu rodziców serdecznie prosimy o wsparcie tej rodziny oraz modlitwę.   Serdeczne Bóg Zapłać. 

6. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Bronisława Strasińska z Kłudna, żyła 100 lat i + Krystyna Borowiecka z Klwowa, żyła 88 lat. Zmarłych parafian polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie… 

W tym tygodniu patronują nam: 

– we wtorek, 21 stycznia – Święta Agnieszka, dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku;

– w piątek, 24 stycznia – Święty Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej.

– w sobotę,  25 stycznia  –  Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 12 stycznia 2025

1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej.

2. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą.

3. W dniach od 18 do 25 stycznia w Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Powszechnej”, gdyż w tym samym czasie podejmują ją wszystkie Kościoły chrześcijańskie. W to wielkie nawoływanie Kościoła do jedności włączmy także nasze osobiste modlitwy.

4. W naszej parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwana kolęda.

Porządek odwiedzin:

Poniedziałek – Kłudno Górne.

Wtorek           – Klwów Górki

Środę              – Klwowska Wola i od 14.30  ul . Przysuska

Czwartek        – Klwów, ul. Radomska i 14.30 ul. Spacerowa i Południowa         

W tym tygodniu patronuje nam:

– w piątek, 17 stycznia – Święty Antoni, opat, żyjący na przełomie III i IV wieku, pustelnik, który do dziś znajduje naśladowców w praktykowaniu takiej drogi doskonałości chrześcijańskiej.

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM – 5 stycznia 2025

1. Przeżywamy radość z narodzenia Pańskiego, choć to już druga niedziela po Świętach Bożego Narodzenia.

2. W najbliższy poniedziałek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę,. Msze Święte o godzinie 8.00, 11.00 i 16.30. Taca na misje 

3. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

4. W naszej parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwana kolęda. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów i mieszkań, a przede wszystkim do rodzin z Bożym błogosławieństwem. Program kolędy jest następujący:

Wtorek –             Podczasza   Wola

Środa    –             Kadź

Czwartek  –         Głuszyna

Piątek       –         Kłudno Dolne

Sobota      –         Klwów ul. Opoczyńska 1ksiądz / od p. Kiljanków.

                 –        Klwów ul. Radomska / lewa strona ,od Radomia/

                            i   Plac Świdzińskiego do p. Fijałkowskich./ od p. Stańczyka/

5. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga, obfitości Jego darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej.

6. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności : + Leokadia Kowalczyk z Brzezek, żyła 86 lat;  + Wiesław Durczyński z Sulgostowa, żył 65 lat. Zmarłych parafian polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

 

 

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU – 22 grudnia 2024

1. W tym tygodniu, dokładnie 24 grudnia, papież Franciszek dokona uroczystego otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie. W ten sposób w całym Kościele powszechnym rozpoczną się obchody Roku Jubileuszowego 2025. Te Drzwi Święte zostaną zamknięte dopiero 6 stycznia 2026 roku. Przypomnę, że hasło Roku Jubileuszowego brzmi: „Pielgrzymi nadziei”, a przeżycie tego świętego czasu ma służyć ożywieniu nie tylko naszej wiary, ale właśnie nadziei. Niech to będzie czas żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, który jest brama naszego zbawienia. 

2. Słowo pasterza diecezji: poniżej ogłoszeń na dziś. 

3. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z wtorku, 24 grudnia, na środę, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś spośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszą wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

   Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana. Msze Święte w Boże Narodzenie, Św. Szczepana, w Niedzielę Św. Rodziny i Nowy Rok   o godzinie 8.00, 10.00,12.00 i 16.30. Odwiedziny duszpasterskie – kolęda, w sobotę po świętach, w Kolonii Ulów. 

4. W poniedziałek i we wtorek o godz. 6.30 ostatnie Roraty.

5. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy otwartości na przychodzącego Pana, posłuszeństwa Jego zbawczej woli oraz gorliwego wypełniania codziennych obowiązków.

6. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności + Marzena Więckowska z Sulgostowa, żyła 48 lat, + Zygmunt Sosnowski z Warszawy, rodem z Głuszyny. Zmarłych parafian polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

7. Bardzo proszę, o zgłoszenie do kancelarii parafialnej wszystkich zarezerwowanych grobów, miejsc./obok grobu Mariana Więckowskiego/. Brak wpisanego właściciela-dysponenta sprawia, że istnieje obawa wyznaczenia tego miejsca, dla kogoś innego. 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

– w piątek, 27 grudnia – Święty Jan Apostoł i Ewangelista, najmłodszy z grona Apostołów, umiłowany uczeń Pana Jezusa;

– w sobotę, 28 grudnia – Święci Młodziankowie, męczennicy, którzy ponieśli śmierć z powodu przyjścia na świat Zbawiciela na rozkaz Heroda

 

SŁOWO BISKUPA RADOMSKIEGO NA BOŻE NARODZENIE 2024 

Moi drodzy!

Adwentowe dary miłującego Boga przygotowały nas na Święta Bożego Narodzenia i wprowadzają nas w Jubileusz Zwyczajny roku 2025.

Stajemy przy narodzonym Zbawicielu z wdzięcznością za piękne owoce adwentowego czuwania przeżywanego w naszych parafiach podczas Mszy Św. Roratnich, rozważaniach rekolekcyjnych i odnowienia duchowych darów przez przyjęcie sakramentu pokuty. Razem z papieżem Franciszkiem przyjmujemy z nadzieją i radością czas Roku Świętego. Życzę całej wspólnocie diecezjalnej obfitych darów od Boga, które poprzez życie w łasce, ofiarowane odpusty i wszelkie jubileuszowe dzieła odnowią moc miłości i gorliwość wiary w każdym z nas.

Zapraszam do włączenia się w uroczyste rozpoczęcie Roku Świętego w naszej diecezji, które odbędzie się w niedzielę Świętej Rodziny, w dniu 29 grudnia 2024 roku. Rozpoczniemy modlitwą w parafii Świętej Rodziny w Radomiu o godzinie 11.30 i w procesji przejdziemy za Jubileuszowym Krzyżem do naszej radomskiej katedry, gdzie będę sprawował Mszę Św. o godzinie 12.30 w intencji obfitych owoców jubileuszowych starań. Niech obecność wiernych i duszpasterzy, szczególnie z dwudziestu Kościołów Jubileuszowych oraz duchowa łączność tych, którzy nie będą mogli osobiście włączyć się w modlitwę, przyczynią się do zjednoczenia naszej wspólnoty diecezjalnej przy Bogu.

Niech moc Bożego błogosławieństwa umacnia naszą nadzieję i sprawi, że wszelkie dobre pragnienia objawią chwałę Boga oraz uczynią z nas oddanych Pielgrzymów Nadziei. 

Bp Marek Solarczyk

  Biskup Radomski

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU – 15 grudnia 2024

 1. W tym tygodniu, od wtorku, 17 grudnia, rozpoczniemy okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Rekolekcje, niech nam pomogą w poprawie naszego postępowania, w pojednaniu się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź adwentową w dniu jutrzejszym. Jutro Msze święte o godzinie: 8.30, 10.00, 12.00., /13.30 pogrzebowa/ i 15.30. Spowiedź święta po kazaniu w czasie mszy. Adoracja pomiędzy mszami.

 2. Dzisiaj rozpoczynamy też kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.

3. W najbliższy wtorek przypadają 88. urodziny papieża Franciszka – w osobistych modlitwach polecajmy jego osobę i posługę Bożej Opatrzności, aby prowadził bezpiecznie Kościół przez niespokojne współczesne czasy.

 4. Po Mszach Świętych można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy. W kruchcie kościoła i u Sióstr, są także do nabycia pobłogosławione opłatki.

5. W III i IV Niedzielę Adwentu Msza Święta  na  Borowinie o godzinie 14.30

6. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Piotr Witczak z Sulgostowa, żył 82 lata. Jutro, o godzinie 13.30, będzie pogrzeb + Magdaleny Polnej z Koloni Ulów, żyła 42 lata. Zmarłych parafian polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU – 8 grudnia 2024

NIEPOKALANE POCZĘCIE NAJŚW. MARYI PANNY

1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w Kościele obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada zawsze 8 grudnia. Uroczystość ta wyraża wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.

2. Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie szczególnym – już dwudziestym piątym z kolei – Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek przed kościołem składamy ofiary na pomoc Kościołowi w byłych krajach Związku Sowieckiego. Polecam ten ważny cel ofiarności Parafian.

3. Z Maryją podążamy adwentową drogą, przygotowując się na przyjęcie niezwykłego daru – narodzenia Bożego Syna, naszego Odkupiciela, który na nowo otwiera nam bramy nieba. Pamiętajmy o codziennie sprawowanej w naszym kościele Mszy Świętej roratnej o godz. 6.30. W przyszłą niedzielę i poniedziałek (15 i 16 grudnia), będziemy przeżywać adwentowe rekolekcje, spowiedź świętą, wraz, nabożeństwem czterdziestogodzinnym/adoracja Najświętszego Sakramentu/. 

4. Po Mszach Świętych można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy. W kruchcie kościoła i u Sióstr, są także do nabycia pobłogosławione opłatki.

5. Spowiedź adwentowa  chorych i starszych, w piątek 13 grudnia, od godziny 9.00. Zapisy w kancelarii.

6. W III i IV Niedzielę Adwentu Msza Święta  na  Borowinie o godzinie 14.30

7. Dziś po Mszy św. wieczorowej spotkanie Akcji Katolickiej.

8. Wszystkich parafianom i gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w miłości ku Bogu, który uczynił dla nas wielkie rzeczy, oraz opieki Niepokalanej.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

– w piątek, 13 grudnia – Święta Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych;

– w sobotę, 14 grudnia – Święty Jan od Krzyża, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden  z największych mistyków i teologów duchowości , doktor Kościoła.

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA  – 24 listopada 2024

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem.

2. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary Kościoła.            Dzisiaj również swoje święto obchodzi młodzież. Wczoraj, z okazji obchodów Światowych Dni Młodzieży, w naszej diecezji, byliśmy z naszą młodzieżą w Opocznie. Dziękujemy, panu Wójtowi za autokar. D

Młodzieży w naszej diecezji panu wójtowi za autokar.

3. W przyszłą niedzielę, 1 grudnia, wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas Adwentu. Poświęcone opłatki siostry tradycyjnie rozprowadzać będą w kruchcie kościoła i w domu zakonnym. Ofiary składane będą wyrazem wdzięczności  za ich modlitwy i   prace wykonywane  w naszej parafii. 

4. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary na dekoracje ołtarzy kwiatami. Na grudzień, prosimy na dekoracje bożonarodzeniową: Borową Wolę, Ligęzów, Brzeski, Wólkę Ligęzowską.

5. Cmentarz. Prosimy, na wtorek 26 listopada, delegacje z wszystkich miejscowości z rozrzutnikami /3/ i przyczepkami do zbierania chryzantem z grobów.

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 17 listopada 2024

1. Obrazy końca świata i sądu ostatecznego, które ukazuje dzisiejsza liturgia słowa, podkreślają prawdę, że za sprawiedliwe, uczciwe i dobre życie czeka wieczna nagroda, natomiast niegodziwości zostaną sprawiedliwie osądzane. Nasze życie na ziemi jest przygotowaniem i sprawdzeniem naszej gotowości na otrzymanie tej nagrody.

2. W piątek, 22 listopada, Kościół wspomina Świętą Cecylię, patronkę muzyki kościelnej. Z tej okazji pragniemy modlić się za organistów, chórzystów, scholę przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godzinie 11.00.

3. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To święto tytularne Akcji Katolickiej, organizacji ludzi świeckich, którzy pragną ewangelijne ideały realizować na co dzień w swoim życiu zawodowym i społecznym. Przy naszej parafii istnieje oddział tego stowarzyszenia, który ma swoje spotkania w drugą niedzielę miesiąca, na które zapraszamy szczególnie zainteresowanych wstąpieniem w jego szeregi.

4. Pragniemy przekazać słowa serdecznych życzeń dla wszystkich Solenizantów i Jubilatów rozpoczynającego się tygodnia. Zmarłych ostatnio Parafian, zmarłą + Władysławę Ściborowską z Borowiny polecamy miłosierdziu Bożemu. Pogrzeb w środę, 20 listopada 2024 r. o godzinie 13.15. 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

[Dzisiaj, w niedzielę, 17 listopada – św. Elżbieta Węgierska, jedna z pierwszych tercjarek franciszkańskich, patronka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz patronka miłosierdzia chrześcijańskiego.].

W poniedziałek, 18 listopada – bł. Karolina Kózkówna, męczennica broniąca cnoty czystości i ludzkiej godności, która od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej.

W piątek, 22 listopada – św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka muzyki kościelnej.

ROCZNICA  POŚWIĘCENIA  WŁASNEGO  KOŚCIOŁA – 27 październik 2024 

1. Kościół to nie tylko dom z kamieni i złota, Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota…” – śpiewamy w jednej z pieśni i w sposób szczególny tę prawdę pragniemy sobie uświadomić, obchodząc uroczystość Rocznicy poświęcenia naszego kościoła. Choć to data umowna, chcemy przez każdorazowy udział w Eucharystii wspólnotę Kościoła, wspólnotę braci i sióstr w jednej wierze tworzyć i umacniać.

2. Do końca października zapraszamy na nabożeństwa różańcowe o godz. 17.00. 

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Spowiedź przed pierwszym piątkiem w czwartek od godziny 16.00 i na Mszach w Uroczystość Wszystkich Świętych. Chorych Parafian z sakramentami odwiedzimy tydzień później – w piątek, 8 listopada.

   W sobotę różańcowa modlitwa za zmarłych po wieczornej Mszy będzie stanowić w tym miesiącu nasze pierwszosobotnie nabożeństwo.

4. W piątek, 1 listopada, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Ta uroczystość to również przypomnienie, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości, że niebo jest naszą prawdziwą ojczyzną. Msze Święte w naszym kościele o godz. 08.00, 10.00 i 12.00.

    Po Mszy, czyli około godziny 13.00 sprzed kościoła wyruszy procesja żałobna na cmentarz, podczas której będziemy się modlić się za wszystkich zmarłych kapłanów, budowniczych naszej świątyni, zmarłych parafian oraz zmarłych z naszych rodzin oraz błogosławić groby. Wspólne nabożeństwo żałobne zakończymy błogosławieństwem przy krzyżu na cmentarzu. Nie obowiązuje nas w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. W sobotę, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się w tym dniu za wszystkich, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności; modlimy się za wszystkich zmarłych, a w sposób szczególny za tych, którzy przez proces oczyszczenia w czyśćcowym ogniu oczekują wiecznego zjednoczenia z Panem. Porządek Mszy Świętych :  8.00, 10.00,  16.30 i różaniec. 

6. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie kary za grzechy odpuszczone co do winy. Trzeba ponadto być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć sakramentalną Komunię Świętą, posiadać brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym wszystkim, którzy nas poprzedzili w drodze do Domu Ojca.

7. Pozdrawiamy serdecznie Solenizantów i Jubilatów tygodnia, przekazując im najlepsze życzenia. Zmarłych w ostatnim czasie Parafian polecamy dobroci i miłosierdziu Boga…

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU  – 13 października 2024

1. Wymagające jest słowo, które dzisiaj słyszymy i rozważamy, ale też niezwykle żywe i skuteczne. Jesteśmy wezwani, by całkowicie zaangażować się w jego wypełnianie, ukochać je ponad wszystko i żyć nim na co dzień. Dziś do nas Pan Jezus kieruje zaproszenie, aby całkowicie Mu zaufać, wyrzec się wszystkiego, co może przeszkadzać, i pójść za Nim…

2. Dzisiaj po raz 24. obchodzimy w całym kraju Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby dołożyć swoją cegiełkę do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, chcemy materialnie wesprzeć zdolną, lecz ubogą młodzież, pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. Młodzi przedstawiciele naszej parafii czekają przy drzwiach kościoła ze specjalnymi skarbonkami. Bóg zapłać za składane ofiary.

3. Dzisiaj również, z racji trzynastego dnia miesiąca, chcemy uczcić Panią Fatimską, nabożeństwo różańcowe odprawimy po Mszy wieczornej i zakończymy je Apelem Jasnogórskim.

4. Październik to miesiąc różańcowej modlitwy, nabożeństwo odprawiamy każdego dnia po Mszy świętej o godz. 17.00.

5. W jutrzejszy poniedziałek, 14 października, przypada Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach nie zapominajmy o tych, którzy trudzą się nad kształtowaniem wiedzy i postaw młodego pokolenia w naszym kraju.

6. Natomiast w piątek, 18 października, w liturgiczne święto Świętego Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy i pielęgniarki otaczamy naszą modlitwą.

7. Solenizantom i Jubilatom tygodnia przekazujemy najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych ostatnio Parafian polecamy dobroci i miłosierdziu Boga…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

[Dzisiaj, w niedzielę, 13 października – bł. Honorat Koźmiński, kapłan i zakonnik, założyciel zgromadzeń „bezhabitowych” i „męczennik konfesjonału”].

We wtorek, 15 października – św. Teresa od Jezusa, wielka mistyczka karmelitańska, reformatorka karmelitańskiej rodziny zakonnej, ogłoszona przez św. Pawła VI doktorem Kościoła i nazwana przez niego „doktorem mistycznym”.

W środę, 16 października – św. Jadwiga Śląska, która zasłynęła z wielkiej dobroci, miłości i miłosierdzia wobec poddanych oraz potrafiła poskromić surowość swojego męża, księcia Henryka Brodatego.

W czwartek, 17 października – św. Ignacy Antiocheński, który w kilku swoich listach wyłożył naukę o Chrystusie, Kościele i życiu chrześcijańskim.

W piątek, 18 października – św. Łukasz, Ewangelista, uczeń i towarzysz św. Pawła Apostoła, autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła.

W sobotę, 19 października – bł. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik, który w swoim życiu starał się nieustannie realizować myśl z listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”.

DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 6 października 2024 

Drodzy bracia w kapłaństwie!
Drogie osoby życia konsekrowanego!
Drodzy diecezjanie!

W tym roku obchodzimy setną rocznicą przyjęcia święceń kapłańskich przez Sługę Bożego Księdza Biskupa Piotra Gołębiowskiego. Z tej racji alumni i duchowni naszej diecezji nawiedzili Katedrę Sandomierską, gdzie przy doczesnych szczątkach Sługi Bożego modliliśmy się o jego rychłą beatyfikację.

12 października 2024 roku, czyli dokładnie w dzień setnej rocznicy święceń kapłańskich udzielonych Słudze Bożemu przez bp. Pawła Kubickiego, podczas Mszy Świętej sprawowanej w Katedrze Radomskiej o godz. 11.00, chcemy modlić się o łaskę jego beatyfikacji i o uświęcenie kapłanów. Zapraszam Was kochani do tej wspólnej modlitwy.

Niech Maryja, którą w swoim zawołaniu biskupim „Maryja naszą nadzieją” nosił Sługa Boży, umacnia nas i prowadzi ku świętości.

******

Odpowiadając na prośbę Ojca Świętego Franciszka skierowaną do wiernych całego świata pragnę zachęcić, aby poniedziałek, 7 października, był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie. W sposób szczególny módlmy się w tym dniu za wstawiennictwem Matki Bożej Różańcowej w tej intencji.

Wasz biskup Marek

1. Rozpoczęliśmy miesiąc październik – miesiąc różańcowej modlitwy, o której Święty Jan Paweł II mawiał, że miała ona ważne miejsce w jego życiu duchowym, że towarzyszyła mu w chwilach radości i doświadczenia, a o której papież Franciszek dodaje, że otwiera ona nas na Boga, pomaga przezwyciężyć egoizm i wnosi pokój w serca, w rodziny, w społeczeństwo i w świat…, że to modlitwa, która wspiera nas w zmaganiach ze złem. Zapraszamy na wspólne różańcowe nabożeństwa na godz. 17.00 . 

2. W przyszłą niedzielę będziemy w całym kraju obchodzili Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w nauczanie naszego Wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Chcemy również dołożyć swoją cegiełkę do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, chcemy materialnie wesprzeć zdolną, lecz ubogą młodzież, pochodzącą ze wsi i małych miasteczek.

3. Na Powodzian, zebraliśmy 14.800 złotych. Bóg zapłać.

4. Przed uroczystością Wszystkich Świętych porządkując groby naszych bliskich wyrzucajmy śmieci do boksów. Trawę zabieramy, nie róbmy sianokosów, groby winne być sprzątane przez cały rok. Przyjmujemy na wypominki roczne, półroczne, kwartalne, jednorazowe/kartki na stoliku pod chórem/.

        Odbiór śmieci planujemy we wtorek, taca, w przyszłą niedzielę, przeznaczona na  zapłatę za śmieci i na budującą się salę parafialną. Już teraz, dziękuję panu Wójtowi, Piotrowi Regule, za pomoc w załadunku śmieci.

5.  W przyszłą niedzielę, będzie liczenie obecności na Mszach Świętych i przyjmujących Komunię Świętą.

6. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej wieczorowej spotkanie Akcji Katolickiej. Zapraszamy.

7. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia pragniemy przekazać najserdeczniejsze słowa życzeń i pozdrowień. Zmarłych Parafian polecamy Bożemu miłosierdziu…

DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 29 września 2024                    

1. Dobiega końca wrzesień; chyba na dobre weszliśmy w obowiązki związane z nowym rokiem szkolnym, w codzienne sprawy po czasie wakacji. Pragniemy wszystkich zaprosić do aktywnego włączenia się w życie naszej parafialnej wspólnoty.

2. Zatroszczmy się też o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci, żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii. Dziś na godzinę 16.30 zapraszamy kandydatów bierzmowania i ich rodziców. bierzmowania i ich rodziców.

3. We wtorek rozpoczynamy październikmiesiąc różańcowej modlitwy. Po wieczornej Eucharystii o godzinie 17.00 będziemy się spotykać na różańcowych nabożeństwach, na które serdecznie zapraszamy.

4. Podczas nabożeństw różańcowych w przypadający w tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca dołączymy intencje i modlitwy podkreślające charakter tych dni. Nadto w piątek przed południem odwiedzimy chorych z Komunia Świętą, a po południu od godz. 16.00 zapraszamy do skorzystania z sakramentu pojednania.

5. Zapraszamy na XVII Pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, w sobotę 5 października 2024 r. Wyjazd o godzinie 7.15, koszt 50 zł.

6. Decyzją władz zakonnych Zgromadzenia Sióstr Służek N.M.P.  z naszej parafii odeszła s. Teresa Cieślak, która została posłana do Sandomierza. Bardzo serdecznie dziękujemy Siostrze za posługę wśród nas. Do pracy w naszej parafii została skierowana s. Irena Różycka. Siostra przybyła do nas z Nałęczowa.

7. Do 9 października 2024r, do godziny 14.00, możemy składać na parkingu przy plebanii, elektrośmieci /sprzęt elektryczny, elektroniczny: pralki, telewizory, komputery, telefony, inne/uczestnicząc w wsparciu misjonarzy pracujących na misjach.

8. Dziś, po Mszach świętych możemy jeszcze wesprzeć Powodzian, składając ofiary do puszek.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

Dzisiaj, w niedzielę, 29 września – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, w których misji odnajdujemy „rozszyfrowanie” znaczenia ich imion: Michał – „któż jak Bóg”, Gabriel – „moc Boża” i Rafał – „Bóg uzdrawia”.

W poniedziałek, 30 września – św. Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy rozpropagowanie znajomości Pisma Świętego w Kościele przez jego łacińskie tłumaczenie zwane „Wulgatą”.

We wtorek, 1 października – św. Teresa od Dzieciątka Jezus, francuska karmelitanka odznaczająca się pokorą, prostotą ewangeliczną i wielką ufnością Bogu, patronka misji.

W środę, 2 października – Święci Aniołowie Stróżowie, którzy pragną powiedzieć, że Bóg czuwa nad swoim stworzeniem, troszczy się o nie, posyłając mu nieustannie opiekunów i towarzyszy.

W piątek, 4 października – św. Franciszek z Asyżu, który po burzliwej młodości nawrócił się i wyrzekłszy się wszelkich dóbr, postanowił naśladować Chrystusa w całkowitym ubóstwie, a radykalizm jego życia znajduje wielu naśladowców po dziś dzień.

W sobotę, 5 października – św. Faustyna Kowalska, apostołka, sekretarka Bożego miłosierdzia, której „Dzienniczek” jest zaliczany do najwybitniejszych dzieł mistycznych.

NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 22 września 2024 

1. W dzisiejszym drugim czytaniu Święty Jakub Apostoł wskazuje, że wewnętrzny nieład w człowieku powoduje niesnaski pomiędzy ludźmi. Dlatego ważnym jest nieustanne formowanie ludzkich sumień i budowanie odpowiedniego systemu wartości opartego na Chrystusowej Ewangelii.

2. Zatroszczmy się zatem o dobre wychowanie młodego pokolenia! Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci, żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii. Przypominamy, że przygotowanie do sakramentów świętych: do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz do bierzmowania odbywa się przy parafii.

3. Nadto nasza wspólnota parafialna zaprasza dzieci, młodzież, starszych: Liturgiczna Służba Ołtarza (ministranci i lektorzy), muzyczne schole dziecięce i młodzieżowa, chór, Akcji katolickiej które po wakacyjnej przerwie z pełnym zaangażowaniem i wielkim entuzjazmem pragną wznowić i kontynuować działalność. Zachęcamy do wstąpienia w szeregi tych grup. Spotkania odbywają się w sobotę o godz. 10.00 – ministranci i godz. 11.00 – schola, chórzyści w czwartki, Akcja Katolicka w II niedzielę miesiąca po wieczorowej Mszy św.

4. Solenizantom i Jubilatom tygodnia składamy serdeczne życzenia zdrowia i wielu Bożych łask. O dar miłosierdzia i życia wiecznego pomódlmy się dla naszych ostatnio zmarłych Parafian…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 23 września – św. Ojciec Pio, gorliwy spowiednik i stygmatyk, jeden z najbardziej popularnych i znanych świętych minionego stulecia.

W piątek, 27 września – św. Wincenty à Paulo, prezbiter, który zasłynął jako opiekun ubogich i wyrzuconych na margines życia społecznego oraz założył zgromadzenia księży misjonarzy i sióstr szarytek.

W sobotę, 28 września – św. Wacław, męczennik i główny patron Czech, który, będąc władcą tego kraju, przykładem własnego życia utwierdzał wiarę chrześcijańską u naszych południowych sąsiadów.

POMOC DLA POWODZIAN

OGŁOSZENIE CARITAS DIECEZJI RADOMSKIEJ 

W odpowiedzi na Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z dramatyczną powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią część Polski, oraz po uzgodnieniu z Ks. Biskupem Ordynariuszem Markiem Solarczykiem, zwracamy się z prośbą, aby niedziela 22 września 2024 roku w parafiach naszej diecezji była dniem solidarności z poszkodowanymi. Zachęcamy do gorącej modlitwy za osoby dotknięte żywiołem.

Po każdej Mszy Świętej tego dnia zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas, zostaną przekazane na pomoc poszkodowanym. Zebrane środki trafią do ofiar powodzi we współpracy z caritas diecezjalnymi, obejmującymi najbardziej dotknięte tereny.

Zebrane środki należy wpłacić do 04 października 2024 roku na konto Caritas Diecezji Radomskiej nr 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757 z dopiskiem Dla Powodzian lub osobiście w kasie Caritas czynnej od godziny 8.00 do 16.00, od poniedziałku do piątku.

Zwracamy się również z prośbą do Ks. Proboszczów z terenów wiejskich o zorganizowanie zbiórki płodów rolnych. Zebrane warzywa i owoce zostaną przekazane dla powodzian. W celu ustalenia daty i godziny odbioru płodów rolnych, prosimy o kontakt z Caritas pod nr. tel. 48 365 29 29.

Za wszelką okazaną pomoc w imieniu poszkodowanych wyrażamy serdeczne podziękowanie: za dar modlitwy, dary które są przekazywane oraz za wsparcie finansowe.

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 15 września 2024 

1. Pytanie: kim jest Jezus, winno nieustannie do nas powracać, a my życiem (nawet za cenę jego ofiarowania/oddania) winniśmy dawać właściwą odpowiedź: że On jest naszym Panem i Mesjaszem, źródłem życia, dobra i wszelkiego szczęścia.

2. Dzisiaj, w trzecią niedzielę września, w Polsce przeżywamy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Towarzyszy nam zatem modlitwa w intencji wszystkich dziennikarzy, reporterów i wszystkich pracujących w mediach, by stawali się przekazicielami prawdy i trwałych, nieprzemijających wartości.

3. We wtorek wspominamy 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o wszystkich pomordowanych na Wschodzie, o wszystkich ofiarach „Golgoty Wschodu” .

4. W sobotę, 21 września 2024, do Radomia, zapraszamy młodzież naszej diecezji na Apel Młodych. Na wspólnej modlitwie i konferencji w duchu radości chrześcijańskiej chcemy rozpocząć także przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Wyjazd o godzinie 16.15 z pod szkoły.

5. Zapraszamy na XVII Pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, w sobotę 5 października 2024 r. Wyjazd o godzinie 7.15, koszt 50 zł.

6. Przekazujemy najlepsze życzenia wszystkim obchodzącym w tym tygodniu imieniny i urodziny.

   Bożemu miłosierdziu polecamy zmarłych:  Tadeusza Jaworskiego z Podczaszej Woli, żył 94 lata. Jutro, w  poniedziałek, o godzinie 13.00, będzie pogrzeb + Stanisławy Szymczyk z Kadzi, żyła 84 lata.  Przed Mszą św. o godz. 12.30 różaniec w Kościele. Wieczny odpoczynek….