Ogłoszenia

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 19 marca 2023

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. W trudzie przemiany i nawróceniu, niech nam pomogą rekolekcje wielkopostne, które się rozpoczną w przyszłą niedzielę. Przeprowadzi je ks. Michał Kopciński, wikariusz parafii Drzewica. Zapraszamy i prosimy o modlitwę.

2. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 16.00 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Ofiary na kwiaty do ciemnicy i grobu Pana Jezusa składamy u Sióstr lub kancelarii parafialnej.

3. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Podczas Mszy Świętej tego dnia przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania.

4. W piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

5. W sobotę, 25 marca będziemy przeżywali uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 9.00 i 16.30.

6. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele będzie miało miejsce w sobotę podczas Mszy Świętej.

7. W środę, 22 marca, 2023r. chcemy pojechać na film „Opiekun”/o św. Józefie/. Wyjazd o godzinie 16.45, zapisy kancelarii parafialnej.

8. W piątek, 24 marca od godziny 9.00 będzie spowiedź chorych i starszych. Zapisy w kancelarii parafialnej.

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 12 marca 2023 

1. Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z publikacjami niszczącymi Jana Pawła II.

Oświadczenie przewodniczącwgo KEP ws. publikacji na temat św. Jana Pawła II

2. Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym świętym czasie Wielkiego Postu jest nasze nawrócenie. Pomagają nam w tym zewnętrzne praktyki pokutne oraz udział w wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych: piątkowej Drodze krzyżowej o godz. 16.30 i niedzielnych Gorzkich żalach o godz. 16.00. Ofiary na kwiaty do ciemnicy i grobu Pana Jezusa składamy u sióstr lub kancelarii parafialnej.

3. Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będą konkretne wyrzeczenia, niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę i zastanowienie się nad własnym życiem, postępowaniem.

4. W poniedziałek, 13 marca, przypada 10. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Opatrzności Bożej oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie zdołał przeprowadzić Kościół przez burzliwe współczesne czasy.

5. Dzisiaj po wieczorowej Mszy św. zapraszamy na spotkanie Akcję Katolicką.

6. W przyszłą niedzielę na godzinę 16.30 zapraszamy dzieci klas III na odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych.

7. Jutro, w poniedziałek, 13 marca o godzinie 14.00 będzie pogrzeb + Stanisławy Jaworskiej z Podczaszej Woli, żyła 69 lat. Wieczny odpoczynek…

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 5 marca 2023

 1. Dziś druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji, dni skupienia czy specjalnych nabożeństw pokutnych. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 16.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz.16.00 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. Tradycyjnie prosimy, o ofiary na kwiaty do ciemnicy i grobu Pana Jezusa.

2. Dziś w Kościele powszechnym przeżywamy Niedzielę Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy tę Dobrą Nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Do puszek przed kościołem składamy ofiary na dzieło pomocy „Ad Gentes”.

3. W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet! Polecajmy ich trud oraz życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

4. W dniach, od 08- 12 lipca 2023r. chcemy polecieć samolotem na 5 dniową Pielgrzymkę do Medjugorie. Cena od 2400zł.+ 70 euro. Zapisy i informację w kancelarii parafialnej. 

5. W przyszłą niedzielę po wieczorowej Mszy św. zapraszamy na spotkanie Akcję Katolicką.

6.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.


marzec 2023 – Kontemplować miłość Pana

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU  –  26 lutego 2023

1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia.

2. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 16.30. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 16.00 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Za udział w gorzkich żalach, a także w drodze krzyżowej możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Tradycyjnie prosimy, o ofiary na kwiaty do ciemnicy i grobu Pana Jezusa.

3. 4 marca w sobotę przypada uroczystość Św. Kazimierza – Patrona naszej diecezji. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszego Kościoła lokalnego, Jego Pasterzy i wiernych .

4. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź pierwszo piątkowa od godziny 16.00. W I sobotę Msza święta o godz. 16.30 i różaniec. 

5. W dniach, od 08 – 12 lipca 2023 r. chcemy polecieć samolotem na 5 dniową Pielgrzymkę do Medjugorie. Cena od 2400 zł. + 70 euro. Zapisy w kancelarii parafialnej. [Program pielgrzymki pod tym linkiemChorwacja samolotem 08-12.07.2023

6. W odpowiedzi na Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z pierwszą rocznicą AGRESII ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ i po uzgodnieniu z Ks. Biskupem Markiem Solarczykiem, przypominamy, aby w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.


SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 19 lutego 2023

1. W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim.

2. Dzisiaj rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

3. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 8.00, 10.00 i 16.30. Taca na jałmużnę wielkopostną.

4. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

5. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 16.30, oraz w Gorzkich żalach odprawianych w każdą niedzielę o godz. 16.00 Za udział w tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, to jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki przez Kościół ofiaruje nam Pan Bóg, aby przybliżyć nas do siebie.

7. W dniach, od 08 – 12 lipca 2023r. chcemy polecieć samolotem na 5 dniową Pielgrzymkę do Medjugorie. Cena od 2400zł. + 70 euro. Zapisy w kancelarii parafialnej.

8. W ubiegłym tygodniu zmarli: + Roman Osowski z Kłudna, żył 51 lat. W poniedziałek, 20 lutego o godzinie 13.00, będzie pogrzeb + Wiktora Strzałkowskiego z Klwowa, żył 81 lat. Wieczny odpoczynek…


SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 12 lutego 2023 

1. Każda niedziela jest wyjątkową okazją do dojrzewania naszej wiary, do pogłębiania i zacieśniania naszej osobistej relacji z Bogiem. Jakże jest ważne, aby w tym procesie brała udział każda nasza rodzina i cała wspólnota parafialna. Pozwólmy Panu Jezusowi przemieniać nasze życie. Powierzajmy Mu trudy minionego tygodnia i nadzieje dni, które otwiera przed nami. Niech On działa w naszych sercach, wówczas codzienność wypełni się dobrem.

   KOMUNIKAT

      W ostatnich dniach dotarła do nas wiadomość o trzęsieniu ziemi, które miało miejsce na terenie Turcji i Syrii. Odpowiadając na Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, proszę o modlitwę za ofiary i poszkodowanych w tym katakliźmie, a także za tych, którzy z ogromnym poświęceniem pospieszyli im na ratunek. Jednocześnie proszę, aby w najbliższą niedzielę, tj. 12 lutego, po każdej Mszy Świętej, były zbierane ofiary do puszek na pomoc poszkodowanym. Zebrane środki zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska.

                                                                                 Wasz Biskup Marek

2. We wtorek, 14 lutego, będziemy obchodzili święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Tego samego dnia tradycja wspomina Świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał się wyrzec Chrystusa. Na Zachodzie, a od jakiegoś czasu także u nas przyjęło się go czcić jako patrona zakochanych. Niech to będzie okazja do radości i wspólnej zabawy, wszak trwa jeszcze Karnawał, ale także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o wszystkich narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość się umacniała i aby z Bogiem weszli na wspólną drogę życia.

3. W przyszłą niedzielę, 19 lutego, rozpocznie się 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Szczególną modlitwą ogarniemy wszystkich dotkniętych tym nieszczęściem oraz ich rodziny, które z powodu pijaństwa swoich bliskich autentycznie cierpią.

4. Pięciodniowa pielgrzymka do Medjugorie – samolotem. Termin: 08-12.07.2023r. Cena od: 2400 PLN+70 EUR.

5. Składamy najserdeczniejsze wyrazy wdzięczności za finansowe wsparcie w tak trudnym dla nas czasie. Byliśmy wzruszeni sumą /6946,83zł./ zebraną w ubiegłą niedzielę podczas kwesty i przekazaną przez Księdza Proboszcza. Dziękujemy Państwu za wielkie serce i hojność. 

                                                                          Anna i Andrzej Kalinowscy


PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 5 lutego 2023

1. Dziś przy stole Eucharystii gromadzi nas piąta niedziela w ciągu roku liturgicznego. Pamiętajmy, że nikt z nas osobiście, ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Bogiem bez Eucharystii. Dopiero tu, karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Baczniej i częściej wczytujmy się w Objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujemy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.  

2. W sobotę, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych.. W naszym kościele Mszę Świętą ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawowali o godz. 10.00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni!

3. Dzisiaj, w niedzielę po Mszach świętych prosimy o wsparcie ofiarami państwo Annę i Andrzeja Kalinowskich z Borowiny- Osiczyny, którym 20 stycznia 2023r,  się spalił   dom. W imieniu  pogorzelców bardzo dziękujemy. 

W tym tygodniu patronują nam: 

Poniedziałek, 6 lutego – św. św. Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu, którzy zginęli za wiarę w Chrystusa w XVI wieku (wspomnienie obowiązkowe).

Piątek, 10 lutego – św. Scholastyka (†542), dziewica, siostra św. Benedykta, wielkiego założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Bogu (wspomnienie obowiązkowe).


luty 2023 – Potrzeba wiary w Kościół

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 29 stycznia 2023

1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak stara i straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności i wolności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi m modlitwami i ofiarami! 

2. W czwartek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. W ten dzień świąteczne Msze Święte w naszej parafii o godz. 8.00, 10.00 i 16.30

3. Z inicjatywy papieża Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej. Wesprzemy też materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne.                                                          

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W naszym kościele w pierwszy piątek adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do spowiedzi świętej od godz. 15.45. Msza Święta wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa o godzinie 16.30. A w pierwszą sobotę Msza Święta o godz. 16.30 i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca.

5. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych prosimy o wsparcie ofiarami państwo Annę i Andrzeja Kalinowskich z Borowiny- Osiczyny, którym 20 stycznia 2023r, spalił cały dom. W imieniu  pogorzelców bardzo dziękujemy.

6. Spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania w środę o godzinie 16.00.

7. W tym tygodniu zmarli: + Ks. Kan. Włodzimierz Mazur, proboszcz parafii Strzyżowice, diecezji sandomierskiej, żył 65 lat. Pracował w naszej parafii w latach 1984-88, + Antonina Mrowińska z Brzesek, żyła 92 lata. Wieczny odpoczynek… 

W tym tygodniu patronuje nam:

Wtorek, 31 stycznia – św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży (wspomnienie obowiązkowe).


TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 22 stycznia 2023

1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele powszechnym obchodzona jest jako Niedziela Słowa Bożego. W liście apostolskim z września 2019 roku ustanawiającym tę niedzielę papież Franciszek napisał: „Ciągłe czytanie Pisma Świętego i uczestnictwo w Eucharystii pozwalają rozpoznać osoby należące do siebie nawzajem. Jako chrześcijanie jesteśmy jednym ludem kroczącym w historii, jesteśmy silni obecnością Pana pośród nas, który do nas przemawia i nas karmi. Dzień poświęcony Biblii nie powinien być «raz w roku», ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących.

2. Z okazji przypadającego w sobotę Dnia Babci i w dzisiejszą niedzielę Dnia Dziadka serdeczną pamięcią obejmijmy nasze drogie babcie i drogich dziadków, módlmy się za tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Bardzo wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i codzienna serdeczna pamięć. 

3. W całym Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Tak bardzo upragniona przez Pana Jezusa jedność została zniszczona przez ludzką pychę i jest zgorszeniem dla świata. Dlatego nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej przywrócenia. W tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, trudy i cierpienia. 

4. W środę, 25 stycznia, przypada święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Przez jego wstawiennictwo prośmy o łaskę, aby Pan również nas zechciał nawrócić. 

5. W czwartek, 26 stycznia, w Kościele będziemy obchodzili Dzień Islamu. Dziś słowo „islam” często budzi niepokój, a nawet wywołuje wrogość. Mimo wszystkich trudnych doświadczeń, którymi naznaczona jest nasza współczesność, prośmy tego dnia o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie wzajemnie z miłością i zrozumieniem, przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie. 

6. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej wieczorowej zapraszamy na spotkanie Akcję Katolicką. 

7. Poświęcenie i wręczenie książeczek dzieciom klas III w przyszłą niedzielę na Mszy św. o 16.30. 

W tym tygodniu patronują nam:

Wtorek, 24 stycznia – św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej (wspomnienie obowiązkowe).

Czwartek, 26 stycznia – św. św. Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła; obaj byli biskupami i obaj ponieśli śmierć męczeńską za wiarę (wspomnienie obowiązkowe).

Sobota, 28 stycznia – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej; jego dzieła filozoficzne i teologiczne do dziś stanowią ważną inspirację dla nauczania Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).


NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 8 stycznia 2023

1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa samego Boga o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

2. Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem.

Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą. W to dzisiejsze święto zapytajmy samych siebie: czy moja wiara rzeczywiście godna jest zachwytu?

3. W naszej parafii nadal trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda.. Plan kolędy na nadchodzący tydzień jest następujący:

Poniedziałek – Kłudno.

Wtorek         –  ulica Przysuska od godz. 15.00

Środa          – Klwowska Wola od godz. 9.00. Od godz. 15.00 ul. Radomska / od państwa Patrzycznych do kościoła/    

Czwartek      – Klwów ul. Opoczyńska  / od państwa Kilijanków i od państwa  Zbrowskich – 2 księży/ od godz. 13.00.

Piątek           – Ligęzów, Brzeski, Wólka Ligęzowska.

Sobota         –  Borowina 2 księży

Pojazdy prosimy na godz. 8.45.


CZĘŚĆ II: BUDOWANIE KOŚCIOŁA

Boży plan budowania Kościoła

„Odwieczny Ojciec, (…) stworzył cały świat, (…) w swoim Synu: »Wierzących w Chrystusa postanowił zwołać w Kościół święty«. Ta »rodzina Boża« konstytuuje się i urzeczywistnia stopniowo w ciągu kolejnych etapów historii ludzkiej, według postanowień Ojca: Kościół więc «zapowiedziany w figurach już od początku świata, cudownie przygotowany w historii narodu izraelskiego i w Starym Przymierzu, założony w «czasach ostatecznych», został ukazany przez wylanie Ducha, a osiągnie swoje wypełnienie w chwale na końcu wieków”.
Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 759.
„Również i wy, jako żywe kamienie, służycie do budowy duchowego domu”.
1P 2,5.

Do refleksji

Pan Bóg stworzył świat i człowieka z miłości. W swoim planie chciał, aby człowiek żył w bliskości z Nim. Dlatego też już od stworzenia świata przygotowuje swój Kościół: powołuje ludzi, którzy będą z pokolenie na pokolenia odpowiadać miłością na Jego miłość. Przygotowaniem Kościoła jest cała historia Starego Testamentu, podczas której Bóg troszczy się o Naród Wybrany, prowadzi go, opiekuje się nim, a jeśli jest taka potrzeba, również karci i wzywa do nawrócenia. W końcu posyła na świat swojego Syna, aby swoim życiem, nauczaniem, ale przede wszystkim męką, śmiercią i zmartwychwstaniem umożliwił nam ponownie pełne zjednoczenie z Bogiem. Chrystus ustanawia Kościół, Nowy Lud, odkupiony z grzechów, który ukazuje się w całej pełni w dniu Pięćdziesiątnicy. Duch Święty zstępuje na apostołów, a ci wyruszają w świat nauczając wszystkie narody. Tak się dzieje i będzie działo aż po kres czasów, gdy wszyscy na nowo zjednoczymy się z Bogiem w Jego Domu. Także my uczestniczymy w tej sztafecie dziejów, także my mamy swój wkład rozwój Kościoła.

Zadanie
 Jaki jest mój udział w budowanie Kościoła na ziemi?
 Co robię, aby inni, których spotykam na swojej drodze, (szczególnie najbliżsi) mogli żyć w łączności z Panem Bogiem?

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI – 1 stycznia 2023

1. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dzisiejsza uroczystość jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju.

2. U progu tego nowego kalendarzowego roku jeszcze bardziej otwórzmy się na miłość Bożą, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się naszych najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i naszej ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem, niezależnie od tego, co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2023 dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!

3. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – dzień szczególnego dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołania; pierwszy piątek miesiąca – dzień Komunii Świętej wynagradzającej Bożemu Sercu za wszystkie grzechy nasze i świata oraz pierwsza sobota miesiąca – dzień naszego oddania Niepokalanemu Sercu Bożej Matki. Nabożeństwo pierwszosobotnie po Mszy św. o godz. 16.30.

4. W piątek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Msze Święte o godzinie 8.00, 11.00 i 16.30. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Jasełka po Mszy o godzinie 11.00. Zapraszamy. Taca na misje.

5. Papież Benedykt XVI nie żyje. Miał 95 lat

Benedykt XVI był 265. papieżem Kościoła katolickiego i pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57).Przed wyborem na następcę św. Piotra w latach 1983-2005, pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger był najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II. Przybrał imię Benedykt nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji, żyjącego na przełomie V i VI wieku. Wieczny odpoczynek… [czytaj więcej…

 

6. W naszej Parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwana kolęda. Porządek odwiedzin w tym tygodniu:

Poniedziałek –  Kadź

Wtorek          – Głuszyna – Trzcianka, Za Łąkami, Kamienne Działki i od godz. 15.00 Klwów ul. Południowa        

Środa            – Kłudno Górne, Głuszyna Pola  i od godz. 15.00 Plac Świdzińskiego od Przysuskiej i ulica Polna.

Czwartek      – Klwów Górki i Głuszyna Kirkut i od godz. 13.00 ul. Radomska od państwa Stańczyków/lewa strona/       

Sobota          – Kolonia Ulów.

Poniedziałek –  9 stycznia – Kłudno Dolne.      Pojazdy prosimy na 8.45.  Dziękujemy.

 

NARODZENIE PAŃSKIE – 25 grudnia 2022 

1. Podczas dzisiejszej Mszy Świętej z wielką radością śpiewaliśmy Chwała na wysokości Bogu Słowami tego hymnu uwielbiliśmy Boga wszechmogącego za dar narodzin Syna, który zstąpił z niedostępnej światłości i stał się jednym z nas. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne błogosławieństwa Bożego i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze polskie dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą, nieraz trudną codzienność. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej Tajemnicy Wcielenia Bożego.

Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad Dobrą Nowiną zwiastującą pokój i miłość. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą przede wszystkim z naszych serc.

Wszystkim którzy dekorowali nasz Kościół – za przygotowanie i ubranie choinek, stroików oraz postawienie i udekorowanie naszej „Stajenki Betlejemskiej”. Wszystkim serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać.

2. W drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego, czyli w przypadające w poniedziałek święto Świętego Szczepana, diakona i męczennika, tradycyjnie składamy ofiary na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Msze Święte o godzinie 8.00, 10.00, 12.00 i 16.30. 

3. Msza Święta dziękczynna na zakończenie Roku o godzinie 16.30. Zapraszamy.

4. A w przyszłą niedzielę wejdziemy w Nowy Rok Pański 2023. Zarazem dzień 1 stycznia to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Światowy Dzień Modlitw i Pokój – pokój tak bardzo upragniony w naszych niespokojnych czasach. Msze Święte o godzinie 8.00, 10.00,12.00 i 16.30.

5. W najbliższym czasie w naszej parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragniemy odwiedzić naszych parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin błogosławieństwo Boże. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach całej naszej wspólnoty parafialnej. Składane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby naszej parafii (na okna zaplanowane, elewacja plebanii).

Porządek odwiedzin duszpasterskich:

Środa           – Sulgostów.

Czwartek      – Głuszyna Centrum.

Piątek           – Podczasza Wola

Sobota          – Borowa Wola

Poniedziałek – 02.01.2023 – Kadź

 

SŁOWO BISKUPA RADOMSKIEGO NA BOŻE NARODZENIE 2022

Moi Drodzy!

Uroczystość Narodzenia Pańskiego pozwala nam na nowo przeżyć tajemnicę bliskości Boga i zawierzyć Jego opiece nasze życiowe sprawy.

Dziękuję wam za ofiarne i pełne duchowej troski przeżycie czasu Adwentu. Tak wiele dzieci, młodzieży i starszych osób przyjęło z ufnością wołanie św. Jana Chrzciciela, aby odnowić swoje życie i umocnić wiarę. Wasze uczestnictwo w Mszach Świętych roratnich, refleksja rekolekcyjna i przyjmowane sakramenty sprawiły, że staliście się także zwiastunami i opiekunami dzieł Boga w życiu innych ludzi.

Dziękuję kapłanom, którzy z oddaniem św. Józefa stali się opiekunami tajemnic Boga w życiu wiernych i poprzez swoja posługę pomogli im odnaleźć i odnowić osobistą więź z Bogiem.

Niech macierzyńskie oddanie i wstawiennictwo Matki Bożej będzie wsparciem dla wszystkich rodzin, a szczególnie niech umacnia tych, którzy doświadczają trudności i tracą nadzieję wobec przeżywanych wyzwań.

Dla całej wspólnoty diecezji radomskiej i tych, którzy jednoczą się z nami, wypraszam mocy Bożego błogosławieństwa i życzę, abyśmy odnowili nasze życie z Bogiem, umocnili jedność w naszych rodzinach, parafiach i całej wspólnocie Kościoła radomskiego oraz stali się świadkami Boga dla innych.

Niech słowa „Orędzia z groty betlejemskiej” pomogą nam dobrze przeżyć piękny czas Narodzenia Pańskiego:

Narodziłem się nagi, mówi Bóg, abyś ty potrafił wyrzekać się siebie samego.

Narodziłem się ubogi, abyś ty mógł uznać Mnie za jedyne bogactwo.

Narodziłem się w stajni, abyś ty nauczył się uświęcać każde miejsce.

Narodziłem się bezsilny, abyś ty nigdy się mnie nie lękał.

Narodziłem się z miłości, abyś ty nigdy nie zwątpił w moją miłość.

Narodziłem się w nocy, abyś ty uwierzył, iż mogę rozjaśnić każdą rzeczywistość spowitą ciemnością.

Narodziłem się w ludzkiej postaci, mówi Bóg, abyś ty nigdy nie wstydził się być sobą.

Narodziłem się jako człowiek, abyś ty mógł stać się „synem Bożym”.

Narodziłem się prześladowany od początku, abyś ty nauczył się przyjmować wszelkie trudności.

Narodziłem się w prostocie, abyś ty nie był wewnętrznie zagmatwany.

Narodziłem się w twoim ludzkim życiu, mówi Bóg, aby wszystkich ludzi zaprowadzić do domu Ojca.                                                                            Wasz biskup Marek


CZĘŚĆ I:  PO CO KOŚCIÓŁ? 

W Kościele otrzymuję życie wieczne

„Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Do refleksji
Bóg tak bardzo ukochał człowieka, że stał się jednym z nas. Przyszedł jako małe, bezbronne dziecko w betlejemskiej grocie złożone na sianku. Odtąd Bóg razem z nami przemierza każdego dnia drogi świata.
„Bierze udział w ludzkim życiu jako jeden z nas. To wejście Boga czyni historię życia każdego z nas świętą. To ważne, gdyż często mamy pokusę myślenia, że niewiele znaczymy. Nie należąc do wielkich tego świata, czujemy się trybikiem w potężnej maszynie rzeczywistości. Życie wydaje się szare, monotonne, może nawet pozbawione głębszego sensu. Wydaje się, że mamy niewielki wpływ na otaczającą nas rzeczywistość (…) Jednak Bóg patrzy inaczej niż my. On patrzy w serce i stara się wydobyć z niego to, co najpiękniejsze i najszlachetniejsze. Potwierdza dary, którymi nas wyposażył. Tak było w przypadku Maryi i Józefa”. Oni zaufali bezgranicznie Bogu nawet wtedy, gdy wyzwania, jakie przed nimi stawały, były po ludzku niemożliwe do wykonania i przekraczające ich siły. Warto zatem za ich przykładem w modlitwie poszukiwać woli Pana Boga w naszym życiu.
„Bóg w swoim miłosierdziu pozwala nam zobaczyć tylko fragment drogi, do następnego zakrętu, do drzwi, które na razie wydają się zamknięte. Nie musisz wiedzieć, co będzie dalej, jak potoczy się historia. Przecież skoro Bóg wzywa do podjęcia drogi, to Cię na niej nie opuści. Tego właśnie doświadczyli Maryja i Józef. Dzięki takiej wierze i zaufaniu narodził się Jezus w Betlejem. Dzięki takiej wierze może narodzić się również w każdym z nas”. A to jest właśnie droga, która prowadzi do wiecznej radości z Panem Bogiem.

Zadanie

 W Święta Bożego Narodzenia spotkajmy się z bliskimi, znajdźmy czas na
radosną rodzinną rozmowę.
Znajdźmy czas na wspólne przeczytanie fragmentu Pisma Świętego opowiadającego o narodzinach Pana Jezusa (lub zobaczmy film na ten temat) – spróbujmy wczuć się w sytuację Maryi i Józefa – czego możemy się od nich uczyć? Jak to może zmienić naszą rodzinę?

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU – 18 grudnia 2022

1. Dziś czwarta – ostatnia niedziela Adwentu. Wykorzystajmy te kilka dni adwentowego oczekiwania na duchowe przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Modlimy się, aby nasza gorliwość wzrastała w miarę zbliżania się święta oraz abyśmy godnie obchodzili tajemnicę narodzin Syna Bożego.

2. W sobotę, 24 grudnia, wraz z bliskimi zasiądziemy przy wigilijnym stole. Zadbajmy o religijny wymiar tej wieczerzy. Niech towarzyszy nam modlitwa, czytanie fragmentu Ewangelii Świętego Łukasza o narodzeniu Chrystusa, łamanie opłatkiem oraz śpiew kolęd. Zachowajmy tradycyjny postny charakter wieczerzy. Niech będzie to czas rodzinnego spotkania, przepełniony życzliwością, dobrocią, a także okazja do pojednania w naszych małych wspólnotach. Pamiętajmy w modlitwie także o tych, których w tym roku przy stole wigilijnym zabraknie.

3. Świętowanie tajemnicy narodzenia Pańskiego rozpoczniemy Mszą o północy, zwaną Pasterką. Taca z Pasterki przeznaczona na  Diecezjalny Fundusz Ochrony Życia

4. W niedzielę, 25 grudnia, w Uroczystość Bożego Narodzenia, Msze Święte będą sprawowane w naszej świątyni 8.00, 10.00, 12.00 i 16.30 

5. Po Mszach Świętych w kruchcie kościoła są do nabycia pobłogosławione opłatki na stół wigilijny i świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

6. Spowiedź chorych jutro, 19 grudnia 2022r., od godziny 9.00. Zapisy w kancelarii parafialnej.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy otwartości na przychodzącego Pana, posłuszeństwa Jego zbawczej woli oraz gorliwego wypełniania codziennych obowiązków.

8. W ostatnim tygodniu przeszedł do domu Ojca, + Henryk Osowski z Kłudna, żył 78 lat. Pogrzeb będzie w poniedziałek, 19 grudnia 2022r., o godzinie 12.30. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.


CZĘŚĆ I:  PO CO KOŚCIÓŁ? 

Niedziela, 18 grudnia 2022 r.

W Kościele nikt nie jest sam

Wprawdzie w każdym czasie i w każdym narodzie miły Bogu jest każdy, kto się Go lęka i postępuje sprawiedliwie (por. Dz 10, 35); podobało się jednak Bogu uświęcać i zbawiać ludzi nie pojedynczo, z wyłączeniem wszelkich wzajemnych powiązań, lecz ustanowić ich jako lud, który uznałby Go w prawdzie i Jemu święcie służył”.
Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele, nr 9.

Do refleksji

Wyobraź sobie siebie na morzu, w małej łódeczce. Jest noc, środek burzy, silny wiatr miota łódką, trudno na własną rękę dotrzeć do portu. Obok spokojnie podpływa ogromny okręt, kapitan zaprasza do wejścia na pokład.
***
Pierre Pierrard we wstępie do swojej książki o historii Kościoła napisał: „Święty Kościele, nasz Kościele, ogromny i stary okręcie z liną zanurzenia zawsze na poziomie fal, chcę Ci powiedzieć, że bez ciebie bylibyśmy jedynie nieszczęsnymi barkami, zagubionymi we mgle i burzy”. Odnosząc się to tego obrazu, możemy powiedzieć, że w podróż wiary możemy wybrać się samotnie, możemy próbować w pojedynkę dotrzeć do Domu Ojca; możemy ignorować wspólnotę Kościoła i jej zasady, jednak zamysł Pana Boga jest inny.
Spodobało się Panu Bogu uczynić z nas swój lud, którego On sam jest gwarantem nieomylności oraz bezpiecznego dopłynięcia do odpowiedniego portu – naszego zbawienia. W tej wspólnocie każdy ma swoje miejsce, określone zadanie, ale też każdy może liczyć na pomoc innych w razie problemów, kryzysu lub wyjątkowej sytuacji. W tej wspólnocie przeżywamy swoje radości i smutki, sukcesy i porażki; w tej wspólnocie jest między nami Kapitan, który mądrze i z miłością nami kieruje.

Zadanie
●  Zastanówmy się w jaki sposób pomagam swojemu małżonkowi, dzieciom, krewnym w spełnianiu ich zadań: chrześcijańskich, rodzinnych, zawodowych, społecznych, rozwoju ich wiary? Co mogę robić lepiej?
●  Wyznacz sobie jedno zadanie, które wykonasz wspólnie z członkiem rodziny (rozmowę, wspólną modlitwę, pielgrzymkę, zobaczenie ciekawego filmu religijnego itp.), które pomoże bliskiej osobie w pogłębieniu relacji z Panem
Bogiem.
„Wprawdzie w każdym czasie i w każdym narodzie miły Bogu jest każdy, kto się Go lęka i postępuje sprawiedliwie (por. Dz 10, 35); podobało się jednak Bogu uświęcać i zbawiać ludzi nie pojedynczo, z wyłączeniem wszelkich wzajemnych powiązań, lecz ustanowić ich jako lud, który uznałby Go w prawdzie i Jemu święcie służył”.
Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele, nr 9.

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU – 11 grudnia 2022

 

1. Dziś trzecia niedziela Adwentu, od pierwszych słów antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu (…)” nazywana po łacinie „Gaudete”. Słowa te zostały zaczerpnięte z Listu Świętego Pawła do Filipian i wyrażają adwentową radość z bliskości Pana.

2. Dzisiaj rozpoczynamy rekolekcje adwentowe i czterdziestogodzinne nabożeństwo, czyli wystawienie Najświętszego Sakramentu. 

  Jutro, w poniedziałek, dzień spowiedzi świętej  od godziny  9 – 13 i  15.20 – 16. Msze święte o godzinie 8.30, 10.00,12.00 i 15.30. Zapraszamy. 

3. W trzecim tygodniu Adwentu przeżywać będziemy kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin.

4. 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny.

5. Po Mszach Świętych w kruchcie kościoła są do nabycia pobłogosławione opłatki na stół wigilijny i świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

6. Spowiedź chorych w poniedziałek, 19 grudnia, / nie 16/ od godziny 9.00. Zapisy w kancelarii parafialnej.

7. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy Bożej radości oraz doświadczenia tego, że Bóg jest z nami i nieustannie się o nas troszczy.

8. Dziękujemy za ofiary dziś złożone na tace na remont i okna termiczne /chórze, klatce schodowej na chór, w zakrystii/.

9. W poprzednim tygodniu zmarła + Zofia Fijałkowska z Kadzi, żyła 67 lat. Wieczny odpoczynek….

W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 13 grudnia – Święta Łucja (ok. 281304), dziewica i męczennica;

– wtorek, 14 grudnia – Święty Jan od Krzyża (1542-1591), karmelita, mistyk i doktor Kościoła.


Rozważania – Niedziela 11 grudnia 2022 r. 

W Kościele lepiej poznaję siebie

„Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa. I dlatego właśnie Chrystus-Odkupiciel, (…) «objawia w pełni człowieka samemu człowiekowi». To jest ów — jeśli tak wolno się wyrazić — ludzki wymiar Tajemnicy Odkupienia. Człowiek odnajduje w nim swoją właściwą wielkość, godność i wartość swego człowieczeństwa”. Jan Paweł II, Redemptor Hominis, nr 10.

Do refleksji

Popatrz na siebie, na swoje życie, zdolności i talenty. Dostrzeż swoje sukcesy, chwile,
w których czułeś się spełniony, szczęśliwy. Wsłuchaj się w słowa Pana Boga:
Stworzyłem Cię na swój obraz i podobieństwo.
***
Człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga (Rdz 1, 27), a to oznacza, że Bóg stworzył człowieka z miłości i do miłości. A zatem, aby zrozumieć sens swojego życia, odkryć swoje najgłębsze pragnienia i potrzeby, aby coraz lepiej poznawać siebie, warto coraz bardziej poznawać swojego Stwórcę. Odkrywać Jego zamysł względem naszego życia.
Najdoskonalszym wzorem człowieczeństwa jest Jezus Chrystus: Bóg-człowiek, który ukazuje nam zarówno prawdziwą istotę Boga, jak i prawdziwy ideał człowieka. To w Jezusie Chrystusie poznajemy, jakiego człowieka Bóg chce, jaki jest nasz pierwowzór. We wspólnocie Kościoła Bóg objawia nam siebie. Najpełniej w Słowie Bożym i w sakramentach, ale także w naszej modlitwie, w drugim człowieku, w wydarzeniach dnia codziennego i w otaczającym nas świecie.

Zadanie

Zaproś swoją rodzinę do wspólnego czytania Pisma Świętego. Otwórz Biblię w dowolnym miejscu (warto zacząć od Nowego Testamentu), przeczytaj głośno fragment, a następnie spróbujcie wspólnie odpowiedzieć na pytania:
● czego dowiadujemy się z tego fragmentu o Panu Bogu?
● jaką prawdę możemy odkryć o nas samych?
● co Pan Bóg chce nam powiedzieć tu i teraz, w naszej konkretnej sytuacji
życiowej?

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU – 4 grudnia 2022

1. Dziś druga niedziela Adwentu. Trwamy w radosnym czasie oczekiwania na spotkanie z Panem. Jednocześnie już po raz 23. obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wpieramy modlitwą wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. Po Mszy Świętej możemy także wesprzeć naszych braci i siostry na Wschodzie ofiarą do puszek.

2. W wtorek, 6 grudnia, w liturgii przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa. To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami. Niech nie zabraknie życzliwości i dobroci wobec wszystkich, szczególnie najbardziej potrzebujących. 

3. W czwartek, 8 grudnia, będziemy obchodzili uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu Kościół upamiętnia tajemnicę Maryi, która jako jedyna z ludzi została poczęta bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta prawda wiary towarzyszy Kościołowi od samego początku. W naszej świątyni Msze Święte tego dnia o godz. 9.00 i 16.30. Poświęcenie medalików dzieciom klas III na wieczornej Mszy św.

4. Msze Święte roratne sprawowane są codziennie o godz. 6.30, godzinki 6.10. Serdecznie zapraszamy! 

5. W przyszłą niedzielę przeżywali czas rekolekcji i nabożeństwo uroczystego wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu /40 – godzinne/.Rekolekcje przeprowadzi ks. Marcin Czerwonka z Radomia. Prosimy w modlitwie o łaskę dobrych rekolekcji. Porządek adoracji:

6. Po Mszach Świętych można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy. W kruchcie i w domu zakonnym są także do nabycia pobłogosławione opłatki.

7.  Spowiedź chorych 16 grudnia, w piątek, od godziny 9.00. Zapisy w kancelarii.

8. Taca w przyszłą niedzielę na okna w kościele./na chórze, zakrystii, klatce schodowej na chór/.

9. Wszystkich parafianom i gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w miłości ku Bogu, który uczynił dla nas wielkie rzeczy, oraz opieki Niepokalanej.


ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W CZASIE 40-GODZINNEGO  NABOŻEŃSTWA 11 – 12 XII

       NIEDZIELA  11 XII :

     9 – 10 – SULGOSTÓW  

     10 – 11  – KOLONIA ULÓW

     12 – 13 – KŁUDNO

      14 – 15 – PODCZASZA WOLA

      15 – 16  – GŁUSZYNA

          PONIEDZIAŁEK 12 XII:

     11 – 12 – BRZESKI, LIGĘZÓW, WÓLKA LIGĘZOWSKA

     13 – 14 – KLWÓW, BOROWA WOLA

     14 – 15 – KADŹ,  BOROWINA


Rozważania na Niedzielę, 4 grudnia 2022 r.

W Kościele uczę się kochać

„Jako sakrament Kościół jest narzędziem Chrystusa (…), przez który Chrystus «ukazuje i zarazem realizuje tajemnicę miłości Boga do człowieka»”.
(Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 776).

Do refleksji

Przypomnij sobie piękny widok przyrody, który kiedyś Cię zachwycił. Wsłuchaj się w odgłosy tamtego czasu, poczuj zapachy, może muśnięcie delikatnego wiatru. Wsłuchaj się w głos Pana Boga, który mówi: To wszystko stworzyłem z miłości, to wszystko jest dla Ciebie.

Pan Bóg objawia nam swoją miłość przez dary naturalne, którymi są: nasze życie, wolność, zdolność przyjmowania i dawania miłości, więzi międzyludzkie (w tym relacje małżeńskie i rodzinne), talenty i zdolności, piękno przyrody i otaczający nas świat. Innym wymiarem darów Pana Boga są dary duchowe: odkupienie naszych win, przebaczenie grzechów; słuchanie Słowa Bożego, dzięki któremu Bóg pozwala się nam poznawać; sakramenty, przez które chce być realnie obecny wśród nas
i towarzyszyć nam we wszystkich momentach naszego życia. Po co Pan Bóg nam to wszystko daje? Świadomość otrzymanych darów ma budzić w nas poczucie, że jesteśmy kimś ważnym dla Pana Boga i drugiego człowieka, że jesteśmy kochani w sposób bezinteresowny i pełny. To zaś motywuje nas do odpowiadania miłością na miłość. Jesteśmy wezwani do miłości Boga i drugiego człowieka, zaczynając od najbliższych, a kończąc na każdym spotkanym człowieku.

Zadanie

  • W rodzinnej modlitwie podziękujmy Panu Bogu za wszystkie dary, które od Niego otrzymujemy każdego dnia od tych najdrobniejszych aż po te duże, niespodziewane, które budzą w nas zachwyt
  • Zastanówmy się wspólnie w jaki sposób mogę dzielić się darami otrzymanymi od Pana Boga: w rodzinie, miejscu pracy i nauki, w sąsiedztwie? Komu mogę poświęcić więcej czasu, uwagi?

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU – 27 listopada 2022

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części (do 16 grudnia) będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Druga część (od 17 do 24 grudnia) będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do celebrowania pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię – na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.

27 listopada 2022 r. rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tematem przewodnim tego roku jest refleksja nad Kościołem, jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca.

  Na naszej stronie internetowej w każdą niedzielę będziemy publikowali materiały opracowane przez wydział duszpasterstwa rodzin. Zachęcamy do korzystania również z takiej formy indywidualnej formacji

2. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich na Msze Święte roratne; szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci i młodzieży. W naszym kościele będą one celebrowane od poniedziałku – soboty o godzinie 6.30, godzinki o Najświętszej Maryi Pannie o godz. 6.10.

3. W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

– w czwartek  modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania;

– w piątek spowiedź od godz. 15.45, nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 16.30;

– w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 16.30.

4. Najbliższa niedziela, 4 grudnia, będzie drugą niedzielą Adwentu. To także Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

5. Adwentowa spowiedź chorych w piątek 16 grudnia od godziny 9.00, zapisy w kancelarii.

6. Dziś, pobłogosławimy opłatki na stół wigilijny. Poświęcone opłatki można nabyć w kruchcie kościoła i w domu zakonnym Sióstr.   Składane ofiary, niech będą podziękowaniem i wsparciem za ich poświęcenie, trud i pracę dla parafii.

7. W kancelarii parafialnej i w świątyni. od dziś można kupić świece Caritasu na stół wigilijny. Dochód zostanie przeznaczony na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.Cena świec: 10 zł. i 20zł.

8. Od 27 listopada 2022 r. w parafii Domaszno rozpoczną się Msze święte gregoriańskie za + Łukasza Strasińskiego. 

9. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga, obfitości Jego darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej.

W tym tygodniu patronują nam:

– środę, 30 listopada – Święty Andrzej, brat Świętego Piotra, pierwszy uczeń powołany na Apostoła;

– piątek, 2 grudnia – Święty Franciszek Ksawery (1506-1552), jezuita, niestrudzony głosiciel Ewangelii i patron misjonarzy katolickich;

– niedzielę 4 grudnia – Święta Barbara, (II/III w.), dziewica i męczennica, patronka dobrej śmierci, orędowniczka górników, hutników oraz osób bezrobotnych.

CZĘŚĆ I: PO CO KOŚCIÓŁ?
Rozważania na  27 listopada 2022 r.

Czym jest Kościół?

„Słowo »Kościół« (ekklesia, z greckiego ek-kalein – »wołać poza«) oznacza »zwołanie«. (…) »Kościół« jest ludem, który Bóg gromadzi na całym świecie”.
Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 751, 752.

Do refleksji

Przedstaw sobie Pana Boga, który woła Cię po imieniu. Wsłuchaj się w Jego głos, zaproszenie skierowane specjalnie do Ciebie…

Kościół w pierwotnym i zarazem podstawowym znaczeniu określał zgromadzenie osób, lud wybrany przez Pana Boga. Wspólnota, którą Pan Bóg prowadzi, o którą się troszczy, którą czasami upomina i karci, ale przede wszystkim obdarza swoją Ojcowską miłością. Odpowiedzią ludzi na miłość Boga jest posłuszeństwo i oddawanie Mu należytej czci i miłości. A zatem Kościół to zgromadzenie osób, to Ty i ja, których Bóg wzywa po imieniu. Pan Bóg zapraszając mnie do wspólnoty z Sobą i innymi, jednocześnie oczekuje ode mnie odpowiedzi na to zaproszenie. Wtórnym określeniem kościoła jest budynek, w którym gromadzą się wierzący, aby oddawać cześć Bogu. Określenie to pojawiło się wraz z początkami budownictwa sakralnego w IV wieku.


Zadanie

Znajdź spokojne miejsce (kościół, łono natury, inny cichy zakątek), zamknij oczy i wsłuchaj się w głos Pana Boga, który woła Cię po imieniu… jaka jest Twoja pierwsza reakcja? Czy uważasz, że Ciebie to nie dotyczy? Czy budzi się w Tobie pragnienie odpowiedzi na to wezwanie? A może reagujesz w inny sposób – w jaki ?

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA  – 20 listopada 2022

1. Dziś ostatnia niedziela roku liturgicznego, w którą obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W dniu dzisiejszym na prośbę papieża Franciszka młodzież gromadzi się, aby obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. Ogarnijmy ludzi młodych serdeczną modlitwą, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości oraz zawsze żyli w bliskości Chrystusa.

2. Dzisiejszy dzień to także święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Akcja Katolicka propaguje wartości chrześcijańskie w życiu społecznym. Zadaniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych postaw wśród młodych katolików. Naszą modlitwą ogarniamy wszystkich zrzeszonych w tych wspólnotach.

3. Jutro, 21 listopada, w liturgii przypada wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tradycja przekazuje, że Maryja została jako dziecko przedstawiona w świątyni i przy niej wzrastała. Dla nas Matka Chrystusa pozostaje szczególnym wzorem życia poświęconego Bogu.

4. We wtorek, 22 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej. Wszystkim zaangażowanym w troskę o muzykę kościelną w naszej parafii, s. Danucie, scholi, chórzystom składamy serdeczne podziękowanie za całoroczną posługę i życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa w dalszej posłudze.

5. W najbliższą niedzielę przypada pierwsza niedziela Adwentu. Rozpoczniemy czas radosnego oczekiwania i przygotowania na spotkanie z Panem. Najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na kończy czasów, a także na świętowanie pierwszego przyjścia Pana na ziemię. Tradycyjnie w przyszłą niedzielę pobłogosławimy opłatki na Wigilijny Wieczór.

6. 21 listopada, poniedziałek, 2022r. na godzinę 18 zapraszamy na film pt. „Prorok” o Ks. Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Zapisy w kancelarii, wyjazd do Radomia o godz. 16.45.

7. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Matki Najświętszej.