Ogłoszenia

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU – 4 grudnia 2022

1. Dziś druga niedziela Adwentu. Trwamy w radosnym czasie oczekiwania na spotkanie z Panem. Jednocześnie już po raz 23. obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wpieramy modlitwą wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. Po Mszy Świętej możemy także wesprzeć naszych braci i siostry na Wschodzie ofiarą do puszek.

2. W wtorek, 6 grudnia, w liturgii przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa. To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami. Niech nie zabraknie życzliwości i dobroci wobec wszystkich, szczególnie najbardziej potrzebujących. 

3. W czwartek, 8 grudnia, będziemy obchodzili uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu Kościół upamiętnia tajemnicę Maryi, która jako jedyna z ludzi została poczęta bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta prawda wiary towarzyszy Kościołowi od samego początku. W naszej świątyni Msze Święte tego dnia o godz. 9.00 i 16.30. Poświęcenie medalików dzieciom klas III na wieczornej Mszy św.

4. Msze Święte roratne sprawowane są codziennie o godz. 6.30, godzinki 6.10. Serdecznie zapraszamy! 

5. W przyszłą niedzielę przeżywali czas rekolekcji i nabożeństwo uroczystego wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu /40 – godzinne/.Rekolekcje przeprowadzi ks. Marcin Czerwonka z Radomia. Prosimy w modlitwie o łaskę dobrych rekolekcji. Porządek adoracji:

6. Po Mszach Świętych można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy. W kruchcie i w domu zakonnym są także do nabycia pobłogosławione opłatki.

7.  Spowiedź chorych 16 grudnia, w piątek, od godziny 9.00. Zapisy w kancelarii.

8. Taca w przyszłą niedzielę na okna w kościele./na chórze, zakrystii, klatce schodowej na chór/.

9. Wszystkich parafianom i gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w miłości ku Bogu, który uczynił dla nas wielkie rzeczy, oraz opieki Niepokalanej.


ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W CZASIE 40-GODZINNEGO  NABOŻEŃSTWA 11 – 12 XII

       NIEDZIELA  11 XII :

     9 – 10 – SULGOSTÓW  

     10 – 11  – KOLONIA ULÓW

     12 – 13 – KŁUDNO

      14 – 15 – PODCZASZA WOLA

      15 – 16  – GŁUSZYNA

          PONIEDZIAŁEK 12 XII:

     11 – 12 – BRZESKI, LIGĘZÓW, WÓLKA LIGĘZOWSKA

     13 – 14 – KLWÓW, BOROWA WOLA

     14 – 15 – KADŹ,  BOROWINA


Rozważania na Niedzielę, 4 grudnia 2022 r.

W Kościele uczę się kochać

„Jako sakrament Kościół jest narzędziem Chrystusa (…), przez który Chrystus «ukazuje i zarazem realizuje tajemnicę miłości Boga do człowieka»”.
(Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 776).

Do refleksji

Przypomnij sobie piękny widok przyrody, który kiedyś Cię zachwycił. Wsłuchaj się w odgłosy tamtego czasu, poczuj zapachy, może muśnięcie delikatnego wiatru. Wsłuchaj się w głos Pana Boga, który mówi: To wszystko stworzyłem z miłości, to wszystko jest dla Ciebie.

Pan Bóg objawia nam swoją miłość przez dary naturalne, którymi są: nasze życie, wolność, zdolność przyjmowania i dawania miłości, więzi międzyludzkie (w tym relacje małżeńskie i rodzinne), talenty i zdolności, piękno przyrody i otaczający nas świat. Innym wymiarem darów Pana Boga są dary duchowe: odkupienie naszych win, przebaczenie grzechów; słuchanie Słowa Bożego, dzięki któremu Bóg pozwala się nam poznawać; sakramenty, przez które chce być realnie obecny wśród nas
i towarzyszyć nam we wszystkich momentach naszego życia. Po co Pan Bóg nam to wszystko daje? Świadomość otrzymanych darów ma budzić w nas poczucie, że jesteśmy kimś ważnym dla Pana Boga i drugiego człowieka, że jesteśmy kochani w sposób bezinteresowny i pełny. To zaś motywuje nas do odpowiadania miłością na miłość. Jesteśmy wezwani do miłości Boga i drugiego człowieka, zaczynając od najbliższych, a kończąc na każdym spotkanym człowieku.

Zadanie

  • W rodzinnej modlitwie podziękujmy Panu Bogu za wszystkie dary, które od Niego otrzymujemy każdego dnia od tych najdrobniejszych aż po te duże, niespodziewane, które budzą w nas zachwyt
  • Zastanówmy się wspólnie w jaki sposób mogę dzielić się darami otrzymanymi od Pana Boga: w rodzinie, miejscu pracy i nauki, w sąsiedztwie? Komu mogę poświęcić więcej czasu, uwagi?

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU – 27 listopada 2022

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części (do 16 grudnia) będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Druga część (od 17 do 24 grudnia) będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do celebrowania pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię – na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.

27 listopada 2022 r. rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tematem przewodnim tego roku jest refleksja nad Kościołem, jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca.

  Na naszej stronie internetowej w każdą niedzielę będziemy publikowali materiały opracowane przez wydział duszpasterstwa rodzin. Zachęcamy do korzystania również z takiej formy indywidualnej formacji

2. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich na Msze Święte roratne; szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci i młodzieży. W naszym kościele będą one celebrowane od poniedziałku – soboty o godzinie 6.30, godzinki o Najświętszej Maryi Pannie o godz. 6.10.

3. W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:

– w czwartek  modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania;

– w piątek spowiedź od godz. 15.45, nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 16.30;

– w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 16.30.

4. Najbliższa niedziela, 4 grudnia, będzie drugą niedzielą Adwentu. To także Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

5. Adwentowa spowiedź chorych w piątek 16 grudnia od godziny 9.00, zapisy w kancelarii.

6. Dziś, pobłogosławimy opłatki na stół wigilijny. Poświęcone opłatki można nabyć w kruchcie kościoła i w domu zakonnym Sióstr.   Składane ofiary, niech będą podziękowaniem i wsparciem za ich poświęcenie, trud i pracę dla parafii.

7. W kancelarii parafialnej i w świątyni. od dziś można kupić świece Caritasu na stół wigilijny. Dochód zostanie przeznaczony na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.Cena świec: 10 zł. i 20zł.

8. Od 27 listopada 2022 r. w parafii Domaszno rozpoczną się Msze święte gregoriańskie za + Łukasza Strasińskiego. 

9. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga, obfitości Jego darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej.

W tym tygodniu patronują nam:

– środę, 30 listopada – Święty Andrzej, brat Świętego Piotra, pierwszy uczeń powołany na Apostoła;

– piątek, 2 grudnia – Święty Franciszek Ksawery (1506-1552), jezuita, niestrudzony głosiciel Ewangelii i patron misjonarzy katolickich;

– niedzielę 4 grudnia – Święta Barbara, (II/III w.), dziewica i męczennica, patronka dobrej śmierci, orędowniczka górników, hutników oraz osób bezrobotnych.

CZĘŚĆ I: PO CO KOŚCIÓŁ?
Rozważania na  27 listopada 2022 r.

Czym jest Kościół?

„Słowo »Kościół« (ekklesia, z greckiego ek-kalein – »wołać poza«) oznacza »zwołanie«. (…) »Kościół« jest ludem, który Bóg gromadzi na całym świecie”.
Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 751, 752.

Do refleksji

Przedstaw sobie Pana Boga, który woła Cię po imieniu. Wsłuchaj się w Jego głos, zaproszenie skierowane specjalnie do Ciebie…

Kościół w pierwotnym i zarazem podstawowym znaczeniu określał zgromadzenie osób, lud wybrany przez Pana Boga. Wspólnota, którą Pan Bóg prowadzi, o którą się troszczy, którą czasami upomina i karci, ale przede wszystkim obdarza swoją Ojcowską miłością. Odpowiedzią ludzi na miłość Boga jest posłuszeństwo i oddawanie Mu należytej czci i miłości. A zatem Kościół to zgromadzenie osób, to Ty i ja, których Bóg wzywa po imieniu. Pan Bóg zapraszając mnie do wspólnoty z Sobą i innymi, jednocześnie oczekuje ode mnie odpowiedzi na to zaproszenie. Wtórnym określeniem kościoła jest budynek, w którym gromadzą się wierzący, aby oddawać cześć Bogu. Określenie to pojawiło się wraz z początkami budownictwa sakralnego w IV wieku.


Zadanie

Znajdź spokojne miejsce (kościół, łono natury, inny cichy zakątek), zamknij oczy i wsłuchaj się w głos Pana Boga, który woła Cię po imieniu… jaka jest Twoja pierwsza reakcja? Czy uważasz, że Ciebie to nie dotyczy? Czy budzi się w Tobie pragnienie odpowiedzi na to wezwanie? A może reagujesz w inny sposób – w jaki ?

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA  – 20 listopada 2022

1. Dziś ostatnia niedziela roku liturgicznego, w którą obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W dniu dzisiejszym na prośbę papieża Franciszka młodzież gromadzi się, aby obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. Ogarnijmy ludzi młodych serdeczną modlitwą, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości oraz zawsze żyli w bliskości Chrystusa.

2. Dzisiejszy dzień to także święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Akcja Katolicka propaguje wartości chrześcijańskie w życiu społecznym. Zadaniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych postaw wśród młodych katolików. Naszą modlitwą ogarniamy wszystkich zrzeszonych w tych wspólnotach.

3. Jutro, 21 listopada, w liturgii przypada wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tradycja przekazuje, że Maryja została jako dziecko przedstawiona w świątyni i przy niej wzrastała. Dla nas Matka Chrystusa pozostaje szczególnym wzorem życia poświęconego Bogu.

4. We wtorek, 22 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej. Wszystkim zaangażowanym w troskę o muzykę kościelną w naszej parafii, s. Danucie, scholi, chórzystom składamy serdeczne podziękowanie za całoroczną posługę i życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa w dalszej posłudze.

5. W najbliższą niedzielę przypada pierwsza niedziela Adwentu. Rozpoczniemy czas radosnego oczekiwania i przygotowania na spotkanie z Panem. Najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na kończy czasów, a także na świętowanie pierwszego przyjścia Pana na ziemię. Tradycyjnie w przyszłą niedzielę pobłogosławimy opłatki na Wigilijny Wieczór.

6. 21 listopada, poniedziałek, 2022r. na godzinę 18 zapraszamy na film pt. „Prorok” o Ks. Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Zapisy w kancelarii, wyjazd do Radomia o godz. 16.45.

7. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Matki Najświętszej.