POŚWIĘCENIE KAPLICZKI ŚW. HUBERTA

     POŚWIĘCENIE KAPLICZKI ŚW. HUBERTA

      10 lipca 2021 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie Kapliczki św. Huberta. Kapliczka znajduję się w lesie obok wsi: Borowina, Waliska, Gostomia.

 W uroczystości wzięli udział: kapłani – Ks. Kanonik Stanisław Pudzianowski – Proboszcz Parafii Klwów, Ks. Robert Kuropieska – Duszpasterz Leśników Diecezji Radomskiej, parlamentarzyści – Stanisław Karczewski, Dariusz Bąk, Andrzej Melak, starosta przysuski – Marian Niemirski, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą – Mariusz Dziuba, samorządowcy, leśnicy na czele z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzejem Matysiakiem, myśliwi, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy okolicznych wsi.

Ponad 200 lat temu w lesie na sośnie przywieszono drewnianą kapliczkę. Kapliczka stanowi cenne dziedzictwo kultury dla lokalnej społeczności. To pomnik sakralny i zarazem świadek, i pamiątka dziejów. Niestety czas dotknął kapliczkę i drzewo. Dlatego miejscowa ludność postanowiła zainicjować rzeźbę w lipie św. Huberta

Okoliczna ludność podchodzi z wielkim szacunkiem do lasu. Tak było zawsze. W treści tablicy jest bezpośrednie odniesienie do naszej wiary katolickiej i historii.

Po poświęceniu została odprawiona Msza Święta polowa przy Kaplicy św. Krzyża w Borowinie, parafia Klwów, Nadleśnictwo Grójec.