35 lat kapłaństwa Księdza Kanonika Stanisława Pudzianowskiego

35 lat kapłaństwa Księdza Kanonika Stanisława Pudzianowskiego

 7 czerwca 2021 r. w Klwowie odbył się zjazd księży, którzy święcenia kapłańskie przyjęli 35 lat temu, w 1986 roku.

To był najliczniejszy rocznik księży, którzy święcenia kapłańskie przyjęli w ówczesnej diecezji sandomiersko-radomskiej. – Seminaryjną formację i studia filozoficzno-teologiczne w 1980 roku rozpoczęło 44 alumnów. Święcenia kapłańskie w 1986 roku przyjęło 37 diakonów. Jeśli można tak powiedzieć, pobiliśmy wtedy rekord, który należał do rocznika księży święconych w 1955 roku. Wśród tamtych neoprezbiterów był ks. Marian Zimałek, późniejszy rektor sandomierskiego seminarium i biskup pomocniczy. W 1955 roku wyświęcono 31 diakonów. Nas było 37 – mówi ks. kan. Roman Adamczyk, proboszcz radomskiej parafii pw. NSJ, dziekan koralowych jubilatów.

Gościnę na rocznicowym spotkaniu zapewnił ks. kan. Stanisław Pudzianowski, proboszcz parafii Klwów, jeden z koralowych jubilatów. – To spotkanie nie odbyłoby się, gdyby nie wspomogli mnie parafianie i siostry Służki NMP Niepokalanej, grono nauczycieli z naszej miejscowej szkoły, nauczyciele i uczniowie oraz ministranci, schola i wikariusz, ks. Rafał Grochala. Dziękuję każdemu, kto zaangażował się w przygotowania – mówi ks. Pudzianowski.

Mszy św. przewodniczył ks. prał. Kazimierz Mąkosa, diamentowy jubilat, który święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku, a więc w czasie, gdy większość jubilatów przyszła na świat.

– Mówię do was, nazywając was, moimi duchowymi synami. Większość z was poznałem i spotkałem się z wami 40 lat temu, gdy braliście udział w rekolekcjach oazowych, a ja byłem diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie – mówił w homilii ks. Mąkosa. Jubilat podkreślał w swej homilii ideę pocieszenia i nadziei, które płynie z modlitwy – osobistej relacji z Panem Bogiem – oraz z otwartości na spotkania z wiernymi, którzy chcą być blisko swych duszpasterzy. Ks. Mąkosa przekazał jubilatom tekst przemówienia papieża Benedykta XVI, wygłoszonego 25 maja 2006 roku do kapłanów, gdy następca Jana Pawła II odwiedził Polskę.  W tym przemówieniu papież wypowiedział ten znamienny apel: „Trwajcie mocni w wierze. Bądźcie autentyczni w waszym życiu i posłudze. Wpatrzeni w Chrystusa, żyjcie życiem skromnym, solidarni z wiernymi, do których jesteście posłani. Służcie wszystkim, czekajcie na nich w parafiach i w konfesjonałach, towarzyszcie nowym ruchom i wspólnotom, wspierajcie rodziny, nie traćcie więzi z młodzieżą, pamiętajcie o ubogich i opuszczonych. Gdy będziecie żyli wiarą, Duch Święty wam podpowie, co macie mówić, jak macie służyć. Będziecie zawsze mogli liczyć na pomoc Tej, która przewodzi Kościołowi w wierze. Zachęcam was, abyście zawsze wzywali Ją słowami, które dobrze znacie: »Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam«”.

autor – ks. Zbigniew Niemirski – https://radom.gosc.pl/doc/6914633.Rocznicowe-spotkanie-ksiezy-koralowych-jubilatow

Zdjęcia – Sławomir Szymczyk