„Idźmy i głośmy z Maryją”. 22 Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę – 10. 06. 2017 r.

„Idźmy i głośmy z Maryją”.

22 Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę – 10. 06. 2017 r.

     10 czerwca br. członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej uczestniczyli w 22 Ogólnopolskiej Pielgrzymce do Matki Bożej Częstochowskiej, w tym delegacja Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Klwowie. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Idźmy i głośmy z Maryją”.  Zawołanie to nawiązywało do obchodzonej w 2017 r.: 300-setnej rocznicy koronacji wizerunku Pani Jasnogórskiej, 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. 

      Pielgrzymi zostali powitani w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny przez Prezesa Krajowego Instytut Akcji Katolickiej w Polsce, p. Urszulę Furtak. Swoje przesłanie do zebranych skierowali również ks. Jan Niziołek (w imieniu metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo) oraz Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej, bp. Mirosław Milewski, który mówił m.in.: Jeżeli dziś patrzymy na małe zaangażowanie świeckich w sprawy wiary, to może potrzeba jeszcze bardziej przekonującego świadectwa naszej modlitwy i naszego postu. Pytał również zebranych: czy inni widzą, że pościmy w piątki, nie dlatego byśmy czynili to na pokaz, ale dla świadectwa, dla zbudowania innych, bo wiara wyraża się w konkrecie życia.

      Następnie pielgrzymi w uroczystej procesji, z modlitwą różańcową i śpiewem, przeszli Alejami NMP z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę. O godz. 13.00 na Jasnogórskim Szczycie została odprawiona Msza św. Eucharystii przewodniczył bp Mirosław Milewski, który również wygłosił homilię, w czasie ktorej powiedział m.in.: W tym roku mija 150 lat od narodzin Akcji Katolickiej we Włoszech, co zapoczątkowało wielki ruch współpracy świeckich i duchownych w wielu krajach świata, a po pierwszej wojnie światowej także w Polsce. Następnie przypomniał, że podczas spotkania, w kwietniu br., z przedstawicielami włoskiej Akcji Katolickiej – Papież Franciszek powiedział, że również dla niego ta rocznica ma wymiar rodzinny, gdyż jego ojciec i babcia należeli do tego Stowarzyszenia. Bp Milewski zacytował Papieża, który zwrócił uwagę na cztery filary Akcji Katolickiej, którymi są: modlitwa, formacja, poświęcenie i apostolat. Dziś zaś widać wyraźnie, że apostolstwo misyjne potrzebuje – zdaniem Ojca św. – modlitwy, formacji i poświęcenia. Bez któregoś z nich budynek Akcji Katolickiej będzie tylko prowizorycznym barakiem. Bp Milewski zaapelował do członków Akcji Katolickiej: Nie możemy pozostać głuchymi na to słowo następcy św. Piotra. (cały tekst homilii tutaj)

      Podczas Pielgrzymki AK został  również odnowiony  Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej.

      Podczas naszego pobytu na Jasnej Górze pokłoniliśmy się Matce Bożej w Kaplicy Jasnogórskiej, powierzając Jej nasze sprawy, dziękując za otrzymane łaski oraz prosząc o opiekę na cały najbliższy rok. Zobaczyliśmy też obraz „POLONIA”, wystawiony w Sali Ojca Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze, o rozmiarach (3×12 m), autorstwa Antoniego Tańskiego, przedstawiający ok. 200 wybitnych Polaków, na którym umieszczona została postać naszego najwybitniejszego rodaka – Konstantego Świdzińskiego. (więcej o obrazie przeczytaj i zobacz tutaj)