Przedstawiciele Akcji Katolickiej z parafii Klwów na uroczystościach w Przybyszewie

Przedstawiciele Akcji Katolickiej z parafii Klwów na uroczystościach w Przybyszewie

 

     W dniu 26.08. 2018 r. przedstawiciele Akcji Katolickiej z parafii Klwów brali udział w uroczystościach w Przybyszewie nad Pilicą, które miały na celu oddanie hołdu Bohaterom naszej Niepodległości – generałowi Antoniemu Madalińskiemu i marszałkowi Henrykowi Bąkowi.

      Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. polową o godz. 9.30 przy kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła i miało oprawę wojskową, zabezpieczoną przez dowództwo Pierwszego Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Wystawione zostały także poczty sztandarowe: leśników, straży pożarnej, policji, organizacji kombatanckich oraz przedstawicieli innych organizacji. Po Mszy Św. odbyły się okolicznościowe wystąpienia oraz Apel Pamięci poświęcony bohaterom walki o niepodległą Polskę. Następnie złożono kwiaty przy grobach generała Antoniego Madalińskiego oraz Henryka Bąka. Podczas uroczystości odczytany został także list od Jarosława Kaczyńskiego, który objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

      W uroczystości uczestniczyli m.in.: parlamentarzyści (Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, posłowie na Sejm RP: Dariusz Bąk, Andrzej Melak, Jan Szyszko, Maria Zuba), samorządowcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, patriotycznych, służb mundurowych oraz okoliczni mieszkańcy.

     Henryk Bąk – był wicemarszałkiem pierwszego wolnego Sejmu RP po upadku komunizmu, przywódcą organizacji niepodległościowych polityczno-wojskowych. Czterokrotnie skazywany na karę śmierci przez komunistów. Pośmiertnie, postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 11 listopada 2006, został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju i upowszechnianie wiedzy o dziejach Narodu Polskiego”.

     Generał Antoni Madaliński – był konfederatem barskim i posłem na Sejm Wielki Czteroletni oraz członkiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji 3 maja. Był jednym z głównych dowódców Powstania Kościuszkowskiego w 1794 r.

      Organizatorem uroczystości był Komitet Organizacyjny działający pod nazwą: „Udział polskiej wsi w walce o niepodległość Polski”. Uroczystości w Przybyszewie wpisują się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, czyli w pielęgnowanie  pamięci o historii naszej Ojczyzny i ważnych osobach, które przyczyniły się do  odzyskania wolności i suwerenności przez nasze państwo.