Pielgrzymka rowerowa z Klwowa do sanktuarium bł. o. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą – 20 lipca 2017 r.

 

Pielgrzymka rowerowa z Klwowa do sanktuarium bł. o. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą – 20 lipca 2017 r.

      20 lipca 2017 r. odbyła się – pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Stanisława Pudzianowskiego – pielgrzymka rowerowa z Klwowa do  Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie znajduje się sanktuarium bł. o. Honorata Koźmińskiego, polskiego kapucyna, założyciela wielu zgromadzeń zakonnych, który w tutejszym klasztorze przebywał w latach 1892 – 1916. Warto przypomnieć, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Honorata Koźmińskiego (czytaj więcej…

      Na szlaku naszej pielgrzymki były między innymi  takie miejsca, jak: kościół parafialny w Nowym Mieście Nad Pilicą pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej (wybudowany w 1856 roku; znajduje się w nim m.in. figura Matki Bożej zwana Pietą Gostomską); oraz kaplica w Borowinie (czytaj więcej…  Po przybyciu do klasztoru powitał nas – o. gwardian Zdzisław Tokarczyk i przybliżył życiorys bł. o. Koźmińskiego, następnie zwiedziliśmy muzeum. Podczas naszej wyprawy rowerowej odmawialiśmy m.in. różaniec.

      Podsumowując naszą pielgrzymkę, można stwierdzić, że Osoba Ojca Honorata skłania do refleksji i przypomnienia sobie jego dokonań  dla Kościoła i naszej Ojczyzny. W tym kontekście niezwykle wymowne są słowa o. Grzegorza Filipiuka z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, jakie wypowiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego: 100-lecie śmierci bł. o. Honorata Koźmińskiego to okazja do tego, żeby dziękować Panu Bogu za jego osobę i jego dzieło, szczególnie w Kościele w Polsce, gdyż o. Honorat działał i żył w czasach zaborów, czasach bardzo trudnych dla Polski i dla polskiego Kościoła. Jest dla nas przykładem człowieka niezłomnego, który nigdy się nie poddał, zawsze szukał wyjścia z aktualnej sytuacji, żeby głosić Ewangelię, żeby cały czas apostołować, zaczynając od siebie.

Autor: Red. ParafiaKlwow.pl