KAPŁANI NIEZŁOMNI W PRL

 KAPŁANI NIEZŁOMNI W PRL 

ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI

HISTORIA POLSKI

HISTORIA PARAFII

     

 

      Zachęcamy do zapoznania się z niektórymi biografiami Kapłanów Niezłomnych, którzy w okresie PRL byli wiernymi i autentycznymi świadkami Chrystusowej Prawdy. Oznacza to, że komunistom nie udało się ich zwyciężyć ani złamać czy zmienić. Pozostali nieugięci!!! Nie ulegli złudzeniom, nie poszli na kompromisy z Prawdą i nie dali się przekonać sugestiom, że wszystko stracone, bo Polska na zawsze będzie pod sowiecką kuratelą, a komuniści będą rządzić „wiecznie” w naszym kraju.

      Niezłomnych księży w okresie PRL było wielu!!! Dziś pisze się chętnie i z wielkim podnieceniem o tych nielicznych, którzy okazali słabość, nie wytrzymali próby w warunkach ekstremalnych lub rozminęli się z kapłańskim powołaniem. Niezłomni kapłani, poza pewnymi wyjątkami, pozostają zapomniani i niejako w cieniu w okresie III RP.

      Niezłomność księży nie jest przecież żadną rewelacją, tzw. newsem dla niektórych dziennikarzy III RP, którzy wysługiwali się komunistycznemu systemowi, byli jego agentami i tajnymi współpracownikami (bo tacy wciąż pracują w obecnych mediach) czy są tzw. „resortowymi dziećmi” lub są najemnikami w polskojęzycznych mediach.

      Niezłomność księży jest też trudna do akceptacji dla tzw. sędziów, którzy skazywali kapłanów w różnych haniebnych procesach w okresie PRL, a jednocześnie wielu przedstawicieli komunistycznego wymiaru sprawiedliwości wciąż jest aktywnych w obecnym życiu publicznym lub ich dzieci przywdziewają sędziowskie togi w III RP.

      Wspominanie Kapłanów Niezłomnych jest również trudne dla tzw. elit, wypromowanych po 1989 r. przez media i wpływowe lobby na „autorytety moralne”. Chodzi tu m.in. o tzw. pisarzy, poetów, twórców kultury, aktorów, którzy w PRL wiernie służyli komunistycznemu systemowi i np. podpisywali się wtedy pod różnymi „rezolucjami”,  w których zamiast bronić kapłanów i inne osoby prześladowane przez komunistów – jeszcze tych represjonowanych opluwali kłamstwami, paszkwilami, chłostali słowem niby poezji, prozy, czy ze sceny teatru, kadrów filmów, przekazów medialnych. Dla przykładu przywołajmy tzw. rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie – z 8 lutego 1953 r. – podpisaną przez 53 sygnatariuszy, wyrażającą poparcie dla stalinowskich władz PRL, po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych na karę śmierci w sfingowanym procesie pokazowym zwanym procesem księży kurii krakowskiej. Warto zapoznać się z listą nazwisk owych sygnatariuszy, którzy w III RP uchodzą za tzw. autorytety moralne [czytaj więcej…

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą dzień 19 października Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Ma on być wyrazem hołdu „dla kapłanów i innych osób duchownych, które swoją postawą dawały świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewały krew w obronie Ojczyzny”. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych obchodzony będzie 19 października każdego roku w rocznicę porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Kapłana Niezłomnego, „który stał się symbolem męczennika wśród duchowieństwa, zamordowanego z nienawiści do wiary i do ludzkiej godności” [Czytaj więcej…

      Chcąc zapoznać się z biografią danego Kapłana Niezłomnego wystarczy kliknąć w zamieszczone poniżej jego zdjęcie.

I. NIEZŁOMNI – BEATYFIKOWANI

                   

                       

                                  II. NIEZŁOMNI Z NASZEJ DIECEZJI

             

              

III. NIEZŁOMNI Z INNYCH DIECEZJI I ZAKONÓW

                  

              

               

               

              

              

          

               

           

             

                 

                 

               

                   

              

                   

                        

                

               

               

                  

              

                  

          

Autor: Ks. Jan Szymczyk